Küçük ve orta ölçekli işletmelerde bilgi teknolojilerinin etik kullanımı ve bir uygulama
Ethical use of information technologies in small and medium sized enter prises and an application
  1. Tez No: 125489
  2. Yazar: M. ŞÜKRÜ MOLLAVELİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜSTÜN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERDE BİLGİ TEKNOLOJİLERİNİN ETİK KULLANIMI VE BİR UYGULAMA M. Şükrü MOLLA VELİOĞLU Danışman: Yrd.Doç.Dr. Üstün ÖZEN 2002-SAYFA:94 Jüri :Yrd.Doç...Dr..Üstün ÖZEN Yar.doc.Dr..Abdullah NARALAN Yrd.doç.dr Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler ve işletmelerin bilgiye olan ihtiyaçlarındaki artışlar, işletmeler için bilgi teknolojilerinin kullanımını kaçınılmaz kılmıştır. İşletmeler, varlıklarını koruyabilmek için her geçen gün bilgi teknolojilerine daha fazla bağımlı hale gelmektedirler. Ancak bilgi teknolojileri beraberinde bir takım problemleri de getirmiştir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler de, bilgi teknolojileri kullanımında etik bazı problemlerle yüz yüze kalmaktadırlar. Bu problemler, bazen işletme için büyük maliyetlere neden olmaktadır. Bu açıdan konunun incelenmesi ve işletmelerin bilgi teknolojilerinin etik kullanımı konusunda bilgilendirilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmayla, bilgi teknolojileri etik açıdan ele alınmış ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin konuya bakışları araştırılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bilgi ve bilgi teknolojileri kavramları açıklanarak bilgi teknolojilerinin önemi ve sosyal etkileri ele alınmıştır. İkinci bölümde, etik kavramı ve etik açıdan bilgi teknolojileri incelenerek bilgisayar suçlan tasnif edilmiştir. Üçüncü bölümde, küçük ve orta ölçekli işletmelerde bilgi teknolojilerinin kullanımı ve etik bakış açılan incelenmek üzere Erzurum'da bir araştırma yapılmıştır. Sonuç olarak, küçük ve orta ölçekli işletmelerin bilgi teknolojilerinin etik kullanımı hakkında duyarlı olmalarına rağmen uygulamada yetersiz oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS ETHICAL USE OF INFORMATION TECHNOLOGIES IN SMALL AND MEDIUM SIZED ENTERPRISES AND AN APPLICATION M. Şükrü MOLLAVELİO?LU Supervisor: Assist. Prof.Dr. Üstün ÖZEN 2002-PAGE:94 A.şşjst.P.ro^ The use of information technologies has been inevitable for businesses as a result of developments in computer technology and need for information. To be able to continue their existence, businesses have increasingly been more dependent on information technologies. However, information technologies generated some problems as well. Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) have also faced some ethical and security problems in use of information technologies. These problems sometimes cause big loses for SMEs. Therefore, it is very important to inform SMEs about ethical use and security of information technologies. This study presents perceptions of SMEs in respect to ethical use of information technologies, and provides some empirical results. The study consists of three chapters. First chapter defines such concepts as information and information technologies, and stresses on importance and social effects of information technologies. Second chapter defines such concepts as ethics and computer crime, and classifies types of computer crimes. Third chapter presents statistical findings of a research performed on SMEs in Erzurum, Turkey. Consequently, we concluded that SMEs are quite sensitive about ethical use of information technologies, but still incompetent in putting it into practice.