Aydıntepe ilçe merkezinin coğrafyası
The Geography of the Aydıntepe (town) center
  1. Tez No: 125490
  2. Yazar: MEHMET EMİN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA KODAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Aydıntepe İlçe Merkezi, Karadeniz Bölgesi'nin, Doğu Karadeniz Bölümünde, Bayburt il sınırları içinde yer almaktadır. Yönetim bakımından Bayburt iline bağlı olan Aydıntepe, Bayburt il merkezine 24 km uzaklıkta bulunmaktadır. Aydıntepe İlçe Merkezi yönetim alanı, yaklaşık 32 km2 kadardır. Bu saha, Doğuda Erzurum, kuzeyde Trabzon, güneyde ve batıdan ise Bayburt illeri ile çevrilidir. Soğanlı Dağları ve Aydıntepe Ovası gibi farklı iki morfolojik birimden oluşan Aydıntepe Kasabasını, batı ve kuzeyden Soğanlı Dağları, güney ve doğudan ise Aydıntepe (Hart) Ovası sınırlandırmıştır. Sahada karasal iklim şartları etkili olmaktadır. Söz konusu iklim şartlarına bağlı olarak, kış ayları çok soğuk, yaz ayları ise çok sıcak geçmektedir. Bu da tarım koşullarını olumsuz yönde etkilemektedir.Sahada devamlı akış gösteren bir akarsu mevcut değildir. Kasabada ki topraklar ise genel olarak kahverenkli toprakladan oluşmaktadır. İlçe nüfusu ile ilgili sağlıklı verilere Cumhuriyet döneminden sonraki dönemde rastlanılmaktadır. 1935 sayımında 1385 kişi olan ilçe merkezi nüfusu 2000 sayımında 7010 kişi olmuştur. İlçede yapılan kazı çalışmalarında ilçenin tarihinin M.Ö. 3000 yılına kadar geriye gittiği tahmin edilmektedir. Aydıntepe İlçe Merkezindeki temel ekonomik faaliyet ziraattır. Bölgenin doğal çevre şartları ile nüfusun sosyo-kültürel özellikleri, söz konusu faaliyetlerde belirleyici olmuştur. Diğer ekonomik faaliyetlerden ticaret ve sanayi faaliyetleri ilçede henüz istenilen seviyede gelişmemiştir. Ama yerinde ve akılcı yatırımlar ilçenin gelişmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The centre of the district Country, Aydmtepe which is the recerch area is in the board of Bayburt in the region of Black Sea. It's administration depends on Bayburt and it is 24 km ovay from Bayburt. It's area is about 32 km this area is surroun dea Erzurum in East, Trabzon in North and Bayburt in West and North. It is surrounded by the mountain Soğanlı and plateau Aydmtepe (Hart) hat formed two different morfologic surface such as the mountain Soğanlı and platau Aydmtepe. In this area land climate has a strong influence. Because of the cirusmtances of this climate the winter is too cold and the summer is too hot. So this influences the agriculture in negative way. There isn't a stream which runs in ail year contunilly. The land in this area genarally has been formed by brasn soil. We haven't got a certain information about it's population before rapsblie but now we have. To 1935 census (counting) the population of the country-centre was 1935 but to 2000 it is about 7010. Thanks the excavation in the country has shown hat the history of it was based on 3000 B.C. The economy depends on agriculture. The reason of agriculture depends on the ensor went and Social-Culture. Other economic activities such of trade and industry haven't improved yet as hoped. But logical investment will help the country improve.