Ahmed Rasim'in tarih anlayışı
Ahmed Rasim's viev of history
- Tez No: 125502
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AHMED RASİM'İN TARİH ANLAYIŞI Serdal BALCI Danışman: YrdDoç.Dr.Mehmet TEZCAN 2003-Sayfa49 Jüri: Bu çalışmada, Ahmed Rasim'in tarih anlayışı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yazarın kendi yazdığı eserler temel kaynak olarak ele alınmıştır. Onun tarihî olaylara bakış açısı, olayları anlatış tarzı, tarih ile ilgili görüşleri belirtilmiştir. Ayrıca yazarın eğitimci yönü de ortaya koyulmuştur. Ahmed Rasim, edebî yönü ile tanınan bir yazar olmasına rağmen tarihçilik özelliği de taşımaktadır. Kendisi, öğretici bir tarih anlayışını benimsemiştir. Tarihin daha çok kültürel boyutları ile ilgilenmiştir. Olayları hikâye tarzında ele almıştır. Ahmed Rasim, kendisinden sonra gelecek kuşakları etkileyecek bir tarih görüşü ortaya koyabilmiş bir yazar değildir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS Ahmed Rasim's Viev of History Serdal BALCI Supervisor: Asissl. Prof.Dr.Mehmet TEZCAN 2003-PAGE:49 Jurv: In this study while. Ahmed Rasim's concept of history aimed to be displayed authar's own works were handled as the basic sources. His point of view to historical events, his style about mentianing the events and his own ideas about history were tried to be indicated. The educational view of authar was also pointed out. Although Ahmed Rasim is known for his literary view, his a historian one is olso important. He supported an teaching perspective of history. He rather concerned the norrative style. However Ahmed Rasim is not a writer, who can put forward such a historical perspective which would influence the next generations.