İş eğitim dersinin eğitim teknolojisinin öğeleri açısından değerlendirilmesi
Evulaion of tecnolojic educational elements of jop education lecture
  1. Tez No: 125501
  2. Yazar: İSTEK BULUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ SİNAN BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İŞ EĞİTİMİ DERSİNİN EĞİTİM TEKNOLOJİSİNİN ÖĞELERİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ İstek BULUT Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali Sinan BİLGİLİ 2003 -Sayfa 133 Jüri : Jüri : Jüri : İş Eğitimi Dersinin öğretiminde eğitim teknolojisi öğelerinin etkili ve yeterli düzeyde kullanılıp kullanılmadığına ilişkin öğretmen ve öğrencilerin düşüncelerini ortaya koymak araştırmanın amacının oluşturmaktadır. Araştırmanın alt problemlerini; a)İş eğitimi dersinin amaçlan nasıldır? b)îş eğitimi dersini alan öğrencilerin özelikleri nelerdir? c)İş eğitimi dersi ile ilgili personel hangi özelliklere sahiptir. d)îş eğitimi dersi öğretim ortamı nasıldır.? e)İş eğitimi dersi öğretim yöntemi nasıldır? f)İş eğitimi dersinin değerlendirilmesi nasıldır ? sorulan oluşturmaktadır. Araştırmada literatür tarama yöntemi kullanılmış; Araştırmanın evreni Erzurum ili Merkezinde Milli Eğitimi Bakanlığına bağlı altı ilköğretim okulu ile bu okullarda iş eğitimi dersine giren branş öğretmenleri ve bu okulların 8. sınıflarına devam eden 260 öğrenciye yönelik olarak hazırlanmış öğrenci anketi uygulanmıştır. Ayrıca konu ile ilgili öğretmenlerle de mülakat yapılmıştır. Anket yoluyla alman verilerin istatistiki analizinde x2 analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT MASTER THESIS EVALUATION OF TECHNOLOJİC EDUCATIONAL ELEMENTS OF JOB EDUCATION LECTURE İstek BULUT Supervisor. Assist. Prof.Dr. Ali Sinan BİLGİLİ 2003- Page 133 Jury : Jury : Jury : The aim of this study is to show the consideration of teachers and the students abaut if the elements of education Technologies are being used sufficient and effective way in the teaching of job Education Lecture. The problems of this research are: a)How are the aims of Job Education Lecture. b)What are the peculatiries of the students learning Job Education Lecture. c)What are the pecularities of Job Education. d)How is the educational environment of Job Education Lecture. e)How is the educational method of Job Education Lecture. f)How is the evaluation of Job Education Lecture. Litarature scanning method has been used in research; the centre of the research consists of six primary school dependent Ministry of Education in Erzurum city centre and legturer teaching Job Education Lecture end students attending to eighth degree. As the centre of the research is very large. It has been sampled with the random method from the centre. To get the deta being prepared. Teachers surveys have been Applied to 260 students attending 8 th degree in these schools and to 15 job Education branch teachers. In addition the Job teachers related with this subjech have been intervieved. X2 analyze method has been used in the istatistik analyze of the data taken from this survey method.