Kur'an'da eleştirel tavır
Critical attituade in the Quran
  1. Tez No: 125503
  2. Yazar: HİKMET KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SADIK KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
V ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KUR' AN' DA ELEŞTİREL TAVIR Hikmet KOÇYİĞİT Danışman: Prof Dr. Sadık KILIÇ 2003- SAYFA: 145 Jüri: Prof. Dr. Sadık KILIÇ Bu çalışma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında eleştirinin mahiyeti, özelikleri ve dindeki yeri incelenmiştir. I. bölümde Kur'an'ın eleştirel yapısı ile; Kur' an' in eleştiriyi kullanma biçimleri irdelenmiş; II. bölümde ise Kur' an' da yer alan eleştirilerin kimler tarafından, ne suretle ve hangi yöntemlerle kullanıldığı anlatılmaya çalışılmıştır. Bilgisi ne kadar artarsa artsın, insan hiçbir zaman hatalardan ve başkalarının yol göstermesine ihtiyaç duymaktan kurtulamamaktadır. Çünkü insan yetiştiği çevrenin değerlerini yanlış da olsa doğru olarak algılamakta ve bunu kişiliğinin bir parçası haline getirebilmektedir. İşte Kur'an, bu noktada insan kişiliğinin yeniden inşası için, değerlerin tekrar sorgulanmasını istemekte ve kendini iyice tanıması adına onu eleştirileriyle aydınlatmaktadır. Bunu yaparken de bireysel ve toplumsal farklılıklar nedeniyle muhatabına farklı uslublarla yaklaşmakta, modeller göstererek bunları. somut hale getirmektedir. Biz de çalışmamızda bu modellerden yola çıkarak; sorunları hergün biraz daha artan bir dünyada, Kur'an'ın eleştirel tavrını kavrayıp, sorunların vehametine kapılmadan, nitelikli bir kişilik ve aydın bir mümin' in oluşumunda eleştirinin hayatımızdaki yerini ve önemini tespit etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MASTER THESIS CRITICAL ATTITUADE IN THE KUR' AN Hikmet KOÇYİ?İT Supervisor: Prof. Dr. Sadık KILIÇ 2003-Page: 145 Jury: Prof. Dr. Sadık KILIÇ This study is composed of a introduction and two chapters. In the indroduction, it is examined the essence of the criticism and its charracteristics and place in the religion. In the first chapter, we try to examine critical structure of Kur' an and Kur' an uses the critical attitude. In the second chapter, we examine who uses the criticism in Kur' an and in which way the criticism are used. No matter how a lot people have knowledge, people can never avoid making mistake. On the contrary people always need others who guide them. Because people can think the wrong values of society they live in as true and can admit then can use this wrong valuesfor shaping their personality. In this point Kur' an to rebuild human personality, wants to interrogate the values and to know people themselves well enlightens them by its criticisis When Kur' an does it, due to the individual and the social differences, It addresses people in many different way through presenting different concrete models and events. In this study, we try to show that criticism is very important in our life Because the world we live in have many problems that are more and more increase. Therefor if we want to cope with these problems, want to contitute a strong personality and also want to be a enlightened religious person, we should implement this critical attitude in our life through understanding the critical attitude in Kur' an.