Lise tarih dersi öğretiminde araç gereç kullanımı (Sivas ili örneği)
The Use of equigment in teaching high school history courses (Sivas city sample)
- Tez No: 125508
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERSİN GÜLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
VII ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ LİSE TARİH DERSİ ÖĞRETİMİNDE ARAÇ GEREÇ KULLANIMI (SİVAS İLİ ÖRNEĞİ) Mustafa AZATTEMÜR Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ersin GÜLSOY 2003- Sayfa: 120 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Ersin GÜLSOY Bu araştırma; öğretim sistemimizde önemli bir yere sahip olan Tarih Dersinin işlenişinde, eğitim araç ve gereçlerinden nasıl daha etkin faydalanabiliriz sorusuna cevap bulmak amacıyla yapılmıştır. Ortaöğretimde Tarih dersini öğretmenlerimiz genellikle geleneksel yönteme bağlı kalarak işlemektedirler. Bilginin aktarımında ve kalıcılığın sağlanmasında öğrencinin beş duyusuna hitap edilmesi gerekmektedir. Bunun içinde teknolojinin, ders eğitim araç ve gereçlerinin kullanılması lazımdır. Eğitim araç ve gereçleri, bilginin öğrenilmesinde somutluk sağlayarak öğrenmeyi kolaylaştırır, unutmayı azaltır, öğrenciyi güdüler, dikkatini toplar, öğrenme isteği sağlar. Kaliteli ve iyi bir eğitim için eğitim araç ve gereçlerinin önemli bir etkisi bulunmaktadır. Araç ve gereç kullanılan sınıflarda, öğrencilerin daha iyi öğrendikleri de açıkça görülmüştür. Bunun sebebi de öğrencilerin somut yaşantılarla, kalıcı öğrenmenin gerçekleşmesiyle olmaktadır. Öğrencilere çok karmaşık gelen konular, uygun hazırlanmış eğitim araç gereçleriyle daha kolay ve daha etkili bir şekilde sunulabilir. Bu çalışmamızla Ortaöğretim Tarih derslerinin öğretiminde kullanılan materyallerin tanımı, faydası, okullarda bu araç ve gereçlerin mevcut olup olmadığı, öğretmen ve öğrencilerin bu konu hakkındaki görüşleri dikkate alınarak materyal kullanımının daha etkin bir hale gelmesini sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT MASTER THESIS THE USE OF EQUIGMENT IN TEACHING HIGH SCHOOL HISTORY COURSES (SİVAS CITY SAMPLE) Mustafa AZATTEMÜR Supervisor: Assist. Prof. Dr. Ersin GÜLSOY 2003- Page: 120 Jury: Assist. Prof. Dr. Ersin GÜLSOY This study was done for (he runnig of the History lesson which has an important place in our education system to find out how we could benefit from the educational tools and materials more actively. In secondary education, teachers usually tell the History lessons relating with the traditional method. Transferring the knowledge and abtaining the permanence, It is needed to adress the student's five senses. So, It is necessery to use the technology, educational tools and materials. Educational tools and materials while learning the knowledge supplies concreteness and facilitates the learning, lessens forgetting, motivates the students, gathers the attention and supplies the wish of learning educational tools and materials have an important impression for the good quality education. In the clasrooms which too-ls and materials are used, It was seen clearly that students had learnt beter. The reason of this, with the concrete life style of the students, It bocomes tive with the permonent learning. The subjects, which are complex for the students, can be presented more efficiently with the educational tools and materials prepared convenient. In our this thesis, (he definition of the materials using in the educational of the History lesson in the Secondary education, its utility, either these tools and materials are available or not in schools. It was aimed to use the materials more active taking in to consideration of the teachers and students.