Bekleme hattı modelleri ve simülasyon ile bir bakım-onarım sistemi uygulaması
Waiting line models and application of a maintenance repairing system within simulation
  1. Tez No: 125507
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞAHİNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
vn ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BEKLEME HATTI MODELLERİ VE SİMÜLAS YON İLE BİR BAKIM-ONARTM SİSTEMİ UYGULAMASI Hüseyin ŞAHİNLİ Danışman : Prof. Dr. Şule ÖZKAN 2003 - SAYFA : 127 Jüri : Prof. Dr. Şule ÖZKAN Yrd. Doç. Dr. Atamer YAROL Yrd. Doç. Dr. Hayati AKSU İnceleme yapılan bakım-onarım sisteminin amacı, hizmet verdiği süre içerisinde, minimum maliyetle maksimum sayıda araca hizmet vermektir. Yapılan incelemelerde, sistemin elindeki kaynaklan rasyonel olarak kullanmadığı ve zaman kaybı nedeniyle daha düşük sayıda araca hizmet sağlayabildiği tespit edilmiştir.Çalışmada bu kapasitenin kullanımındaki hatalar ve optimal değil ama alternatif hareket tarzları sunulmuştur. Çalışmanın anlatım bölümünde, uygulamada kullanılan konulara yer verilmiştir. Uygulama bölümünde ise bekleme hattı ( kuyruk ) sistemleri problem olarak belirlenmiş, istatistik kavramlar ve simülasyon çözüm için kullanılan araçlar olarak yer almışlardır. Bakım-onarım sistemi bulunduğu bölgede 1877 araca hizmet vermektedir. Ancak çalışmanın konusu olan onarım bölümüne gelişler tesadüfi olduğundan ve değişik dönemlerdeki gelişlerin yoğunluğunun farklılığından etkilenmemek maksadıyla 2yıl süre içerisinde gelen araçlar incelenmiştir. Araçların gelişleri ve aldıkları hizmet sürelerinin dağılımları bulunarak simülasyon programında bu dağılımlar kullanılmıştır. Uygulama sonucunda ulaşılmak istenen sonuç, halihazırdaki durumu ortaya koyarak ihtiyaca cevap verebilme derecesine göre alternatif hareket tarzları üretmek ve sistemde bir değişikliğe gidilmeden değişimin sonuçlarının görülebildiğini ortaya koymak olmuştur. Sonuç olarak görülmüştür ki sistemin elindeki kaynaklar uygun kullanılmadığından bir bekleme hattı oluşmakta ve kapasitenin altında hizmet verilmektedir. Ortaya konulan hareket tarzları ise optimal değil ama halihazırdaki durumdan daha iyi sonuçlar verdiğinden, sistemde daha rasyonel hizmet verebilme yollan olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT MASTER THESIS WAITING LINE MODELS AND APPLICATION OF A MAINTENANCE-REPAIRING SYSTEM WITHIN SIMULATION Hüseyin ŞAHİNLİ Supervisor : Prof. Dr. Şule ÖZKAN 2003 - PAGE : 127 Jury : Prof. Dr. Şule ÖZKAN Asistant Prof.Dr. Atamer YAROL Asistant Prof.Dr. Hayati AKSU The aim of the studied maintenance-repairing system is to serve the maximum number of vehicle with the minimum expenses during the service period. Within the examinations, it was determined that the system does not utilise the available sources rationally and serves the insufficient number of the vehicles because of the time losing. In this study, mistakes in the use of this capacity were found and not optimal but alternative action manners were presented. In the exposition part of the study, topics used in the application were taken in. In the application part, waiting line (queue) systems were detected as probem and statistical concepts and simulation were taken in the consideration as devices used for solution. The maintenance and the repairing system serves 1 877 vehicles. Because it is random for the vehicles to come to the repairing division the subject of the study and in order not to be affected by these comings having different density in different periods, all of the vehicles coming in a two-year-period were studied. Determining the dispersions of the comings and service duration of the vehicles, these dispersions were used in the simulation programme. The results, aimed to be reached were to put forward alternative action manners in the respect of meeting the needs by detecting the present condition and to show that it was possible to see the results of the changes with no changes in the system itself. As the result, it was seen that a waiting line is produced and the service is under the capacity since the available sources of the system are not utilised properly. Because the presented action manner is not optimal but has a better result than that of present, it was determined that the more rational service ways can be found.