Klasik Türk edebiyatı kitap bibliyografyası (1930-2003)
Bibliography of books in classical Turkish literature
  1. Tez No: 125510
  2. Yazar: SEVDA ÖNAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN KEMAL TAVUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS KLASİK TÜRK EDEBİYATI KİTAP BİBLİYOGRAFYASI Sevda ÖNAL Danışman: Yard. Doç. Dr. Orhan Kemal TAVUKÇU 2003 Jüri: Yard. Doç. Dr. Orhan Kemal TAVUKÇU“Klasik Türk Edebiyatı Kitap Bibliyografyası”adlı bu yüksek lisans tezinde 1930-2003 yılları arasında yayımlanmış 1247 kitabın bibliyografik bilgilerine yer verilmiştir. Çeşitli kitap, makale ve tezlerdeki kaynakların yanında ansiklopedi, kütüphane ve internet sitelerinin de taranması sonucu ele geçirilen künyeler, müellif adına göre alfabetik olarak sıralanmıştır. Ana hatları itibariyle üç ana bölümden oluşan bu çalışmanın“Giriş”bölümünde bibliyografya terimi hakkında bilgi verilmiş, Türkiye ve dünyada bu alanda yapılmış çalışmalara değinilmiştir.“Bibliyografya”başlığını taşıyan bölümde ise 1247 kitabın künyesi, müellif, eser. hazırlayan / hazırlayanlar, yayınevi adları ile, basım yeri, tarihi ve sayfa numaraları sırasına göre düzenlenmiştir. Eserin sonuna araştırmacılara bir kolaylık sağlamak maksadıyla, müellif, eser, hazırlayan şahıs ve yer adlarından oluşan bir“dizin”de eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER TMESIS BIBLIOGRAPHY OF BOOKS IN CLASSICAL TURKISH LITERATURE Sevda ÖNAL Advisor: Assistant Professor Dr. Orhan Kemal TAVUKÇU 2003-PAGES Jury: Assistant Professor Dr. Orhan Kemal TAVUKÇU This master thesis provides a selected bibliography of 1247 works of Classical Turkish Literature published between 1930-2003. The particulars of the works, gathered after a meticuous searc of encyclopedias, library resources and internet sites as well as sources like books, articles and theses were listed alphabetically by author. This study has three parts: The introductory chapter consist of a clear definition of the term“bibliography”and the studies carried out in the area. In the“Bibliography”part, the particulars of 1247 works were arranged by author, editor, publisher, publishing, date and number of pages. To offer a beneficial study to researchers, an indeks of authors, works, editors and place names was added to the end of the study.