Bekir Sami Bey ve faaliyetleri
  1. Tez No: 32462
  2. Yazar: HALİME DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Bekir Sami Bey, 1863 yılında Osetya'da (Kafkasya'da) doğdu. Babası Musa Kunduh'tur. Rus-Kafkas mücadelesi üzerine Musa Kunduh, ailesi ve 5.000.000 Çeçen ile birlikte 1865 Martında Türkiye'ye göç etti. Musa Kunduh ve ailesi Osmanlı Devleti tarafından Sivas eyaletinin Aziziye ve Saroz havalisine yerleştirildi. Musa Kunduh daha sonra Tokat civarında Batmantaş'ta bir konak satın alarak buraya yerleşti. 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında Gazi Ahmet Muhtar Paşa'nın em rinde görev yaptı. Daha sonra ordudan ayrılarak ömrünün geri kalan bölümünü Erzurum'da geçirdi. 1889 yılında vefat etti Böyle bir ortamda büyüyen Bekir Sami Bey, ilköğretimden sonra Galatasaray Sultanisine devam etti. Fen ve edebiyat şehadetnamelerini aldıktan sonra Paris'e giderek, burada iki yıl Mekteb-i Fununi Siyasiyye'ye (Siyasal Bilgiler Fakültei) devam etti. Eğitimini tamamladıktan sonra yurda dönerek Dışişleri Bakanlığında görev aldı. Çeşitli ülkelerde görev yaptı. Dışişleri Bakanlığından ayrılan Bekir Sami Bey, İçişleri Bakanlığına atanarak, çeşitli bölge ve ülkelerde mutasarrıflık ve valilik yaptı. Mütareke döneminden sonra görev yaptığı Halep valiliğinden ayrılarak İstanbul'a döndü. Kendisine teklif edilen İzmir valiliği ile Ferit Paşa kabinesindeki Dahiliye Nezareti görevlerini reddetti. Millî Ahrar Fırkası kurucuları arasında yer alarak, bir süre çalıştı. Daha sonra milli mücadeleye katılmak üzere Anadolu'ya geçerek, Samsun, Amasya, Tokat ve Sivas bölgelerinde faaliyet gösterdi. Erzurum kongresine bizzat katılmamakla birlikte, Amerikan mandası ile ilgili fi kirlerini, kongre başkanlığı görevini yürüten Mustafa Kemal Paşa'ya iletti Erzurum kongresinin arkasından Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları ile Sivas kongerisini hazırladı. Sivas kongresine Tokat delegesi olarak katılan Bekir Sami Bey, Amerikan mandası ile ilgili fikirlerini Hami Bey ve İsmail Fazıl Paşa ile birlikte kong-reye sundu. Fakat çoğuluğun bu fikri reddetmesi üzerine, bu kararı saygı ile karşılayarak, Milli Mücadeleye devam etti. 20-22 Ekim 1919'da İstanbul hükümeti adına Bahriye Nazarı Salih Paşa ile Heyeti Temsiliye adına Mustafa Kemal Paşa, Rauf Bey'le birlikte Amasya Görüşmelerine katılarak, Amasya protokollerini imzalayanlar arasında yer aldı. Amasya Milletvekili olarak son Osmanlı Mebusan Meclisine katılan Bekir Sami Bey, mecliste oluşturulan Felah-ı Vatan İttifakında yer aldı. Misak-ı Milli kararlarının (28 Ocak 1920) alınmasında etkili bir rol oynadı. Bu kararların alınması işgal güçlerinin çıkarına ters düştüğü için İngilizler tarafından bazı milletvekillerinin Malta'ya sürgün edilmesi üzerine Anadolu'ya geçti. 23 Nisan 1920'de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne Tokat mebusu olarak katıldı. İlk kurulan hükümetin Hariciye vekilliğine getirildi. Daha sonra Bekir Sami Bey, Rusya'da kurulan yeni rejim hükümeti ile dostluk ilişkileri kurmak amacı ile Moskova'ya gönderilecek heyetin başkanlığını üstlendi. Bu görüşmeler sırasında Rusların, Van ve Bitlis'in Ermenilere verilmesi konusundaki ısrarlı tutumu üzerine bir anlaşmaya varılamadığından yurda döndü. Yurda dönüşünden sonra I. İnönü Savaşı'nın başarı ile sonuçlanması üzerine, İtilâf Devletleri tarafından Londra'da düzenlenen konferansa yine Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümetinin heyet başkanı olarak katıldı. Londra Konferansı bir anlaşmaya yanlamadan dağıldı. Fakat Bekir Sami Bey, Türkün Milli davasını bu konferansta kamuoyuna duyurma fırsatı buldu. Bekir Sami Bey, Londra konferansı sırasında Mustafa Kemal Paşa ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin izni olmaksızın İngiltere, Fransa ve İtalya ile ayrı ayrı ikili antlaşmalar imzaladı. Fakat bu antlaşmalar. Misak-ı Milliye aykırı bulunarak, Mustafa Kemal Paşa ve Meclis tarafından reddedildiği için yürürlüğe girmedi. Dönüşünde Mus tafa Kemal Paşa'nm isteği üzerine istifa etti. Bekir Sami Bey daha sonra fevkalâde murahhas olarak Londra, Paris ve Roma'da görüşmelere devam etti Birkaç ay sonra bu görevinden ayrıldı.Ill II. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne Tokat Milletvekili olarak katıldı. Terakki Perver Cumhuriyet Fırkası'na dahil olarak bir süre de burada faaliyet gösterdi. 1926 yılında Mustafa Kemal Paşa'ya karşı girişilen suikast davasında İstiklâl Mahkemesinde yargılandı. Sonunda suçsuz bulunarak, beraat etti. Suikast davasından sonra siyasetten çekilip, Tokat'taki çifliğinde sade bir hayat sürdü. Birkaç sene sonra İstanbul'a gelerek hayatını burada devam ettirdi. 16 Ocak 1933 yılında vefat etti. Kabri Maçka mezarlığındadır
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Bekir Sami Bey was born in 1863 in Osetya (Caucasia). His father is Musa Kunduh. Because of the Russian Chechen conflict, they immigrated to Anatolia together with a half million Chechen people in March 1865. Ottoman Empire settled them in the Aziziye and Saroz vicinity which belongs to the Sivas province. Musa Kunduh bought a small mansion in Batmantaş later which was in the Tokat vicinity. He functioned under the Gazi Ahmet Muhtar Pasha's order during the 1877-1878 Ottoman Russian war. Afterward he left the army and spent the rest of his life in Erzurum. He died in 1889. Growing in such a milieu, Bekir Sami Bey, graduated from Galatasaray Sultani (Secondary and high school) following primary education. After receiving a grade on science and literature he went to Paris and got education from the School of Political Sciences for two years. Completing his education, he came back to the motherland and was appointed to post of Ministry of Foreign Affairs of Ottoman Empire. He was assigned with different missions in various regions and countries Leaving his mission at the Ministry of Foreign Affairs, he was appointed to the post of the Ministry of Internal Affairs and served as sancak governer in varied regions and countries. After the armistice period, he left the govemership in Halep and came back to Istanbul. He refused the offers for İzmir govemership and took part in the Ferit Pasha Government the Interior Minister. He took part among the founders of National Liberties Party and worked in this group for a certain time He passed to Anatolia in order to join the national struggle and worked for it in Samsun, Amasya, Tokat and Sivas regions. Although he did not attend the Erzurum Congres he conveyed his ideas for accepting American mandate to the M. Kemal Pasha who was executing as the president of the congress. Following the congress, he took part to bring the Sivas Congress together with Mustafa Kemal Pasha and his friends. He Joined this congress as Tokat delegate andsubmitted his ideas together with his friends Ahmet Hamdi Bey and Ismail Fazıl Pasha during the congress which was held for accepting American mandate. Over Hisideas being refused by the majority of the congres, he showed respect to the ideas expressed by the congress and went on with the National Struggle. He attended the Amasya negotiations between the Istanbul Government and Representative Committee. Istanbul Government was represented by Salih Pasha, Minister of Navy, while Representative Committee was represented by M. Kemal Pasha and Rauf Bey. He also was among the persons signing Amasya Protocols. He Joined the last Ottoman Deputy Assembly as representative of Amasya, and took part in the“Alliance of the Prosperity of the Motherland”, which was a group formed in the assembly. He became effective on being taken the decisions called as“National Pact”(28 Jan, 1920). Over these decisions being contradictory to the benefits of the occupying powers and causing this the exile of some deputies to the Malta Island, he passed to Anatolia. He joined the Great National Assembly opened on 23 th April, 1923. As deputy of Tokat and was missioned as Foreign Minister. Later on he was sent to Moscow as the leader of the committee formed in order to establish good relations with the new government set up in Russia. He returned to Ankara without reaching any agreement on the insisting Russian attitudes imposing to Van and Bitlis regions should be given to the Armenians. Following his return and the successful results coming out from the I. İnönü Battle, he attended the conference organized by the“Entente States”in London as the Committee president of the“Great Turkish National Assembly”. Although the conference closed without reaching any agreement, he got the opportunity to announce the action of Turkish Nation to the world public opinion. During the London Conference, Bekir Sami Bey signed some varied mutual agreements with England, France and Italy without authorization by M. Kemal Pashaand The Turkish Great National Assembly. These agreements were not put into practice because of being found contrary to the National Pact and refused. On the M. Kemal Pasha's desire he resigned his mission, following his return to Ankara. Afterward he attended negotiations in Paris, London and Rome as extraordinary delegate. He left this mission after a few months of study. He was the Tokat deputy of the II. Great National Assembly. He joined the Progresive Republic Party and worked there for a time. He was accused and judged for getting involved to the criminal attempt against M. Kemal Pasha in 1926. He was acquitted, for being found innocent. After the case in order to follow a silent life, he gave up his political mission and went to his farm in Tokat. A few years later, he moved to Istanbul and lived there until his death on 16 th Jan, 1933. His grave is in the Maçka Cemetery.