Bürolardaki estetik ve dekoratif düzenlemelerin personelin motivasyonu üzerine etkileri
The Effects of aesthetic and decorative arragements in offices on the motivation of personel
  1. Tez No: 125522
  2. Yazar: ŞERİF KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
vra ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BÜROLARDAKt ESTETİK VE DEKORATİF DÜZENLEMELERİN PERSONELİN MOTİVASYONU ÜZERİNE ETKİLERİ Şerif KIZILTAŞ Danışman: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 2003-SAYFA: 142 Jüri: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Yrd. Doç. Dr. Atdhan NAKTİYOK YnL Doç. Dr. Kerem KARABULUT Bu çalışmanın amaçlan; a- Buralardaki estetik ve dekoratif düzenlemelerin personelin motivasyonu üzerine etkilerini incelemektir, b- Bürolar ve çalışma ortamı hakkında bilgi vererek, büroların iş yaşamındaki önemim ortaya koymaktır, c- Kamu kurumlarında yapılan bir uygulama ile, bürolardaki estetik ve dekoratif düzenlemelerin personelin motivasyonu üzerine etkilerini daha da somut bir hale getirmektir. Bu araştırma, literatür taraması, gözlem ve anket yoluyla gerçekleştirilmiştir. Anket, Erzurum il merkezinde bulunan ve araştırmanın örneklemini oluşturan kamuya ait 3 kuruma uygulanmıştır. Gözlem ve anket sonuçlan dikkate alınarak aşağıdaki yargılara ulaşılmıştır a- Araştırma yapılan kamu kurumlarında fiziksel, estetik ve dekoratif şartların istenilen düzeyde olmadıktan tespit edilmiştir, b- Kamu sektöründeki bürolar, gelişigüzel düzenlenmekte, çalışanların sağlıktan ve tercihleri gözardı edilmektedir, o Çalışma ortamının hijyenik olmadığı tespit edilmiştir. Anket uygulanan kurumlara birtakım önerilerde bulunulabilir. Bürolarda, maddi olarak fazla tutmayan ufak tefek düzenlemelerle çalışma ortamı güzel bir şekilde yeniden dekore edilebilir. Personelin zevk ve tercihi göz önünde bulundurularak yapılacak bu ufak değişiklikler sayesinde çalışma ortamı daha da zevkli hale getirilebilir.
Özet (Çeviri)
DC ABSTRACT MASTER THESIS THE EFFECTS OF AESTHETICS AND DECORATIVE ARRAGEM ENTS IN OFFICES ON MOTIVATION PERSONNEL Şerif KEILTAŞ Supervisor: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 2003- PAGE: 142 Jury: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Assoc.Prof.Dr. Atılhan NAKTİYOK AssocProf.Dr. Kerem KARABULUT The aims of this study are : a - to examine the effects of aesthetic and decorative arrangements in offices on the motivation of personnel b - to expose the importance of offices in business life by giving information about offices and working environment c - to get the effects of aesthetic and decorative arrangements in offices on the motivation of personnel more concrete by a questionnaires which has been applied to public institutions These research was realized through literature scanning, observation and questionnaire. This questionnaires were applied to three public institutions which are in Erzurum city centre make up the sampling element of mis research. Taking to the observation and questionnaire, it has been reached at the following decisions: a- It has been confirmed that the phsicaL, aesthetic and decorative conditions of public institutions examined are not suitable. b- The offices of public institutions have been put in order at random and the health, preference of the personnel have been neglected. c- Working environment is not healthy and clean. Some proposals can be offered to those institutions which the questionnaire has been applied. In offices, the working environment can be redecorated with a few arrangements which doesn't cost too much. Working environment can be gotten more amusing by small changes by taking to the preference and enjoyment of the personnel.