Ekonomik kriz dönemlerinde tüketicilerin gıda ürünleri satın alma eğilimleri üzerine bir alan araştırması
A Field research on customer's attitude towards buying food product in economic crisis periods
  1. Tez No: 125523
  2. Yazar: AYTEN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECAİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ EKONOMİK KRİZ DÖNEMLERİNDE TÜKETİCİLERİN GIDA ÜRÜNLERİNİ SATIN ALMA EĞİLİMLERİ ÜZERİNE BİR ALAN ARAŞTIRMASI Ayten ERDOĞAN Danışman : Prof. Dr. Recai ÇINAR 2003-SAYFA: 135 Jüri : Prof. Dr. Recai ÇINAR Prof. Dr. Aysel ERCİŞ Y.Doç.Dr. Kerem KARABULUT Bu araştırmada Erzurum ilindeki tüketicilerin içinde bulunduğumuz kriz ortamındaki harcamaları, bu harcamaları içinde gıda ürünlerinin yeri belirlenerek, alışveriş yerleri, gıda alışverişlerinde önemli olan faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Belirlenen bu tüketim biçimleri ve davranışlarına göre hedef pazar gruplandırılarak gıda sektöründeki işletmelere yönelik uygulanabilecek pazarlama politikaları tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın teorik bölümü için ikincil verilerden yararlanılmıştır. Uygulamalı bölümün verileri ise, birincil kaynaklardan anket yöntemiyle elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak anketörler kullanılmış ve araştırmaya konu olan Erzurum ili merkez ilçedeki tüketicilerden 400 kişiye uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin frekans dağılımları ortalamaları, ağırlıklı ortalamaları hesaplanmış korelasyon ve ki kare testi yapılarak sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin sonucunda Erzurum ilindeki tüketicilerin kriz dönemlerinde en az kısıtlanan harcamanın gıda harcaması olduğu, ancak gelir, eğitim, yaş ve ailedeki kişi sayısı gibi demografik faktörler açısından tercihlerde farklılıklar olduğu görülmüştür. Dolayısıyla gıda sektöründe yer alan işletmelerin, hedef pazarı bölümlere ayırarak farklı tüketici gruplarına göre farklı pazarlama politikaları uygulamaları gerektiğinin önemi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS A FIELD RESEARCH ON CUSTOMER'S ATTITUDE TOWARDS BUYING FOOD PRODUCT IN ECONOMIC CRISIS PERIODS Ayten ERDO?AN Supervisor : Prof. Dr. Recai ÇINAR 2003-Page: 135 Jury : Prof. Dr. Recai ÇINAR Prof. Dr. Aysel ERCİŞ Y.Doç.Dr. Kerem KARABULUT In this study, customer expenses in present crisis conditions and the portion of these expenses for food pruducts and shopping places and the factors which are important in buying food pruduct are determined. Having determined consumption types and attitudes, the target market classified in order to generate marketing policies in food business. Secondary data are used in the theoretical part of this study. A questionnaire is carried out to get data for the application part. Questionnaires are applied for 400 customers live in Erzurum. Data are analysed using statistical package program and frekans distribution, weighted averages, correlations and chi square tests are calculated. It is found out that food expenses are the least limited expenses in the crisis conditions, however there is differences in choices in terms of demographic factors such as income, education, age, and number of people in family. Therefore, business in food sector should divide the target market into specific groups and should use different marketing policies to different customer groups.