Büyükçay Vadisi'ndeki yerleşmelerin (Karakale, Kızılkale, Kapıkale) Beşeri ve iktisadi coğrafyası
The Human and economic geography of inhabitings (Karakale, Kızılkale, Kapıkale) in Büyükçay valley
  1. Tez No: 125521
  2. Yazar: NAMIK TANFER ALTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAŞAR GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BÜYÜKÇAY VADİSİ'NDEKİ YERLEŞMELERİN (KARAKALE, KIZILKALE, KAPIKALE) BEŞERÎ VE İKTİSADÎ COĞRAFYASI Namık Tanfer ALTAŞ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Yaşar GÖK 2003-Sayfa: Jüri:l-Yard. Doç. Dr. Yaşar GÖK 2-Doç. Dr. Halil KOCA 3-Yard. Doç. Dr. Ramazan SEVER Büyükçay Vadisi 'ndeki Yerleşmelerin Beşerî ve İktisâdı Coğrafyası konulu araştırmamızın temel amacı, bu sahanın beşeri ve ekonomik özelliklerini coğrafi yöntemlerle ortaya koymaktır. Erzurum ilinin, Ilıca ilçesi sınırları içerisinde bulunan Büyükçay Deresi, Serçeme Çayı'nın en büyük kolunu oluşturur. Su bölümü esasına göre sınıflandırılan havzanın toplam yüzölçümü 69 km2 olup, küçük akarsu kategorisindedir. Nemli Karadeniz iklimi ile Doğu Anadolu' nun karasal iklimi arasında yer alan Büyükçay Vadisi, elde edilen meteorolojik veriler ve yapılan coğrafi gözlemler sonucu, Doğu Anadolu' nun karasal iklimine daha yakın özellikler gösterdiği tespit edilmiştir. Büyükçay. Vadisi yerleşmelerinin ekonomisinin temeli tarıma dayalı olup, önemli bir hayvancılık potansiyeline sahiptir. Yerleşmelerin şekli çevre koşullarını yansıtmakta olup, genellikle toplu dokulu yerleşmeler şeklindedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS THE HUMAN AND ECONOMIC GEOGRAPHY OF THE INHABITINGS (KARAKALE, KIZILKALE, KAPIKALE) IN BUYUKÇAY VALLEY Namık Tanfer ALT AS Supervisor: Associate Prof. Yaşar GÖK 2003-Page: Jury: 1-Asst. Prof. Yaşar GÖK 2-Assoc. Prof. Halil KOCA 3-Asst. Prof. Ramazan SEVER The main aim of our research about the subject of the Geography of Human and Economic Inhabitings in Büyükçay Valley, is to expose the human and economic features in this field by geografical methods. Büyükçay Streem, in Ilıca the town of Erzurum, produces the biggest arm of Serçeme Creek. The total acreage of river-basin classified according to the water department foundation is 69 km2 and it is in the category of litte running water. According to the result of the obtained meteorological information and the applied geographical observations it is confirmed that Büyükçay Valley, between the moist climate of Blask Sea and the continental climate of East Anotolia, is more close to the continental Climate of East Anotolia. The basis economics of inhabitings in Büyükçay Valley is based on agriculture and that have an important cattle-breeding potential. The form of inhabitings reflects the environment conditions, and they are generally designed in acollective form.