La narration dans 'Femmes' de Philippe Sollers
Philippe Sollers'in 'Kadınlar' adlı yapıtında öyküleme
- Tez No: 125529
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM AKTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Ill ÖZET DOKTORA TEZİ LA NARRATION DANS FEMMES DE PHILIPPE SOLLERS « PHILIPPE SOLLERS'İN KADINLAR ADLI YAPITINDA ÖYKÜLEME » Mehmet SAYIN Danışman : Prof. Dr. Sevim AKTEN 2003 - 142 Sayfa Üye Prof. Dr. Sevim AKTEN Prof. Dr. Yüksel GENCAL Doç. Dr. Ayten ER Doç. Dr. Abdullatif ACARLIOĞLU Yrd. Doç. Dr. Yavuz KIZILÇİM Bu çalışmada, günümüz çağdaş Fransız yazarlarından Philippe SOLLERS'in Femmes (Kadınlar) adlı yapıtında kullanılan öyküleme yönteminin genel özellikleri saptanmaya çalışılmıştır. Yaptığımız ön araştırmalar sonucunda, ülkemizde bugüne kadar belirli sayıda makale dışında, Sollers ile ilgili ayrıntılı bir çalışma yapılmadığı görülmüş, bu da bizi, yazan tanıtmaya yöneltmiştir. Ayrıca Femmes (Kadınlardın anlatısının uzun oluşu ve yazara özgü genel öyküleme yöntemini açıkça sergiliyor olması, özellikle bu yapıtı seçmemizde temel etken olmuştur. Yapıt merkezli yazınsal eleştiri yöntemlerinden, yapısal eleştiri yöntemi çalışmanın hareket noktası olmuş ve bu yöntemin savunucularından, tanınmış kuramcı Gerard GENETTE'in romanda öyküleme çözümlemesiyle ilintili kuramları yukarıda adı geçen yapıtta uygulanmıştır. Giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşan bu çalışmanın birinci bölümünü öyküleme çözümlemesinde önemli rol oynayan“Le temps”(zaman) oluşturmuş ve bu bölüm içerisinde“1'ordre”(düzen),“la duree”(süre) ve“ la frequence”(sıklık) kavramları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde,“Les modes narratifs”(öyküleme kipleri) adı altında“la distance”(uzaklık) ve“la perspective”(bakış açısı) konularına ilişkin kuramsal bilgilendirmeler yapılarak, ele alman romandaki uygulamaları açıkça gösterilmeye çalışılmıştır.“La voix narrative”(öyküleme yapısı) adlı son bölümde, Genette'in kuramsal önerileri doğrultusunda,“temps de la narration”(öyküleme zamanı) daha genel anlamda yeniden değerlendirilmiştir. Bunun yanısıra,“niveaux narratifs”(öyküleme düzeyleri) başlığı altında anlatı düzeyleri ve türleri saptanmaya çalışılmıştır. Son olarak da,“personne (narrateur)”(anlatıcı) incelemesinde, anlatıcının kimliği, anlatıdaki konumu ve düzeyi araştırılırken, okurla ilintili değerlendirmeler de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph.D. THESIS NARRATION IN WOMEN BY PHILIPPE SOLLERS Mehmet SAYIN Supervisor: Prof. Sevim AKTEN 2003 - Pages: 142 Jury Prof. Dr. Sevim AKTEN Prof. Dr. Yüksel GENCAL Assoc. Prof.Dr. Ayten ER Assoc. Prof. Dr-Abdullatif ACARLIO?LU Assist. Prof.Dr. Yavuz KIZILÇİM This study is intended to determine the general characteristics of the narrative method used in the novel Women by Philippe SOLLERS, a contemporary French writer. The pre-study researches have shown us that there is not a comprehensive study made on Sollers in our country so far, except for a limited number of articles and essays. This has encouraged us to introduce the writer to the Turkish reader in details. We have al;50 been inspired by the fact concerning the novel that it has a long narrative and that it clearly displays the general narrative method peculiar to the writer himself. The method of structural criticism as one of the work-centered literary criticism methods is our main point of focus, and then the distinguished theorist Gerard GENETTE's theories concerning this method are applied to this work. The study consists of an introductory part, three main chapters and the conclusion. The first chapter is assigned to the concept of time, playing an important role in narrative analysis; there is also a mention in this chapter of concepts of“form”,“duration”and“frequency”. The second chapter provides theoretical information regarding the subjects of“distance”and“perspective”under the title of“narrative forms”, attempting to make an explicit presentation of their applications in the novel studied. In the last chapter entitled“narrative structure”, the“time of narration”is re-evaluated, in a more general context, according Genette's theoretical suggestions. Beside, the narrative types and levels are tried to be fixed in the“narrative levels”section. Lastly, in the“persone (narrator)”analysis, while examining the narrator's identity, his status within the narration and his narrative level, determinations about the reader are given.