Platon ve Aristoteles'te kadın
Thought of Platon's and Aristotele's about women
- Tez No: 125528
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. MÜSLİM AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ PLATON VE ARİSTOTELES' TE KADIN Esra HANCIĞAZ Danışman : Yrd. Dç. Dr. A. Müslim AKDEMİR 2003 - SAYFA :84 Jüri : Prof Dr. Mustafa YILDIRIM Yrd. Doç. Dr. Şeref GÜNDAY Dünya insanlık tarihine bakıldığında iki kutup arasında gidip gelen çizgi arasında yaşanıldığı, çeşitli kültürlerin ve uygarlıkların farklı anlayışa göre yaşadıkları ve değişik örnekler gerçekleştirdiği görülür. Kadın ve erkek, kutuplaşma ile sözü edilen karşıtlıkların en temel olanlarından birisidir. Kadın meseleleri günümüzün gerek edebi metinlerinde gerekse medya' da değişmeyen ve sürekli olarak işlenen öncelikli konularından birisidir. İki ana bölümden oluşan bu çalışmada Platon ve Aristoteles' in kadına ilişkin görüşleri konu edilmektedir. Birinci bölümde Platon' da aşk ve hazzın nesnesi olarak ele alınan kadının, aşkın doğusundaki efsanelerdeki yeri ve aşkın nesnesi olarak konumu ele alınmakta ve ideal düzen arayışı içerisinde kadının devletteki konumu ortaya çıkmaktadır. ikinci bölümde, Aristoteles' in devlete ilişkin görüşlerinde kadına karşı bakış açısı sergilenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS THOUGHT OF PLATON'S AND ARISTOTLE'S ABOUT WOMEN Esra HANCI?AZ Supervısor:Asist Prof.Dr. A. Müslim AKDEMİR 2003 - Page:84 Jury: Prof Dr. Mustafa YILDIRIM Asist Prof.Dr. Şeref GÜNDAY Since the begining of humankind history, life takes play between two polars which are perceived distinct by different cultures and civilizations. The main polarity of the life is men and women.Women problems are the main subjects which are published some kinds of literary books and also mentioned on media This study which is formed two parts interested in the ideas of platon and Aristoteles about women. In first part, according to Platon woman is the object of love and pleasure and takes play in the beginning of legends about love also the role of woman in the state. Second part consist of the place of woman in the ideas of Aristoteles about state.