Roma Dönemi öncesi Batı Anadolu anıt mezarları
  1. Tez No: 125530
  2. Yazar: HACER MOTOR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURETTİN KOÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ROMA DÖNEMİ ÖNCESİ BATI ANADOLU ANIT MEZARLARI Hacer MOTOR Danışman : Yrd. Doç. Dr. Nurettin KOÇHAN 2003 - Sayfa: 79 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Nurettin KOÇHAN Prof. Dr. Cevat BAŞARAN Yrd. Doç. Dr. Hüseyin YURTTAŞ Anıt mezarlar, yapıldıkları bölgenin inanç sistemlerini kanıtlayan arkeolojik bir belge niteliğindedirler. Anadolu'da farklı türde bir çok anıt mezar bulunmasına rağmen tez konumuz içinde, yapıldıkları dönemin en önemli örnekleri ele alınmıştır. Birinci bölümde ölü gömme geleneklerine değinilerek en erken anıt mezarlar tespit edilmiştir. İkinci bölümde mezarlar, mimarileri ve heykeltıraşlık eserleri ile o dönemdeki diğer eserlerle karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Son bölümde anıt mezarların köken konusu üzerinde durulmuş ve kökenin Anadolu- olduğu kanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS WEST ANATOLIEN TOMBS MONUMENT IN PRE ROMAN PERIOD Hacer MOTOR Supervisor : Assoc. Doc. Dr. Nurettin KOÇHAN 2003- PAGE: 79 Jury : Assoc. Doc. Dr. Nurettin KOÇHAN Prof. Dr. Cevat BAŞARAN Assoc. Doc. Dr. Hüseyin YURTTAŞ Mausoleums are, in a sense, archaelogical evidence that proves or demonstrates the beliefs of the region where they are erected. Although there are a number of tombs of a different structure and form, in aur thesis we have focused on the most important examples of their ages. The first chapter makes a mention of the burying ceremonies, fixing and the earliest mausoleums. The second chapter gives an illustration of the tombs as well their architectural and sculptural characteristics, making a comparisen between them and the other pieces in that period. The last chapter is devoted to analysing the origins of these tombs, with the probable conclusion that their origin dates back to Anatolia.