Bir işte çalışan ve çalışmayan lise öğrencilerinin bazı psikolojik özelliklerinin incelenmesi
A Investigation of some psychological conaitions of student who are working and who are not working
  1. Tez No: 125531
  2. Yazar: İSA YÜCEL İŞGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANANİ KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma bir işte çalışan ve çalışmayan lise öğrencilerinin bazı psikolojik özelliklerinin birbiri ile ilişkili olup olmadığını saptamak ve bu özellikleri etkileyen bazı faktörleri açığa çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2001-2002 eğitim-öğretim yılında Erzurum il merkezindeki Cumhuriyet Lisesi ve Atatürk Endüstri Meslek Lisesi 2. ve 3. sınıfa devam eden öğrencilerden tesadüfen seçilen 220 erkek (110 bir işte çalışan, 110 bir işte çalışmayan), 50 kız, toplam 270 denek Özerinde gerçekleştirilmiştir. Deneklerin benlik imgeleri, atılganlık düzeyleri ve umutsuzluk düzeylerini saptamak amacıyla, Offer Benlik İmgesi Ölçeği, Ratus Atılganlık Envanteri ve Beck Umutsuzluk ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca deneklerin demografik özelliklerini saptamak için araştırmacı tarafından düzenlenen bir anket formu uygulanmıştır. Araştırmada toplanılan veriler SPSS istatistik paket programı ile çözümlenmiştir. Araştırma sonunda; 1. Bir işte çalışan öğrencilerin benlik imgesi ve atılganlık düzeylerinin çalışmayan öğrencilerden daha olumsuz olduğu, umutsuzluk düzeyleri açısından ise anlamlı bir farkın olmadığı bulgulanmıştır. 2. Erkek öğrencilerin benlik imgesi ve atılganlık düzeylerinin kız öğrencilerden daha düşük olduğu, umutsuzluk düzeylerinin ise daha yüksek olduğu saptanmıştır. 3. Alt Sosyo-Ekonomik Düzeyden gelen öğrencilerin benlik imgelerinin üst Sosyo-Ekonomik Düzeyden gelen öğrencilere göre daha olumStâolduğu, Atılganlık ve Umutsuzluk Düzeyleri açısından iki grup arasında bir farklılaşma olmadığı görülmüştür. 4. öğrencilerin genel ya da meslek liselerinde okuyor olmalarının onların Benlik imgelerini ve Atılganlık düzeylerini etkilemediği, meslek lisesi öğrencilerinin daha umutsuz olduğu saptanmıştır. 5. Öğrencilerin benlik imgesi ve atılganlık düzeylerinin doğru, benlik imgesi ile umutsuzluk düzeylerinin ters yönde ilişkili olduğu; yine atılganlık düzeyi yükseldikçe umutsuzluk düzeyinin düştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As known, it is very important to meet an adult's basic needs during the adolescence phase This research has been done in order to determine some psychological characteristics of adults have any relations with each other. The research has been brought into application on total 270 second and third grade students, attending Cumhuriyet High School and Atatürk Endustrial Profession High School, who have been chosen by chance; 220 male 110 of whom are working and 110 of whom don't work and 50 girls. To determine the personality images, daring and hopelessness levels of students, Offer Personality Image Measure, Ratus Daring Inventory and Beck Hopelessness Measure have been used-AIso, to define the demographic qualifications of students, a questionnaire form ordered by the researcher has been applied. The data got during the research have been solved by SPSS statistics packet programme. At the end of the research; Lit has been observed that personality image and daring levels of students working are more positive and hopelessness levels are more negative than the students who don't work. 2. It has been determined that schoolbays' personality images and daring levels are lower and hopelessness levels are higher than the schoolgirls'. 3.1t has been seen that the personality images of students from low socio-economic level are more negative than the students who are from upper socio-economic level, and there is no difference between two groups in daring and hopelessness levels. 4.1t has been understood that students' attending a general high school or a profession highschool doesn't affect their personality images, daring and hopelessness levels. 5.1t. has been observed that students' personality images and daring levels are in a direct proportion and their personality images and hopelessness levels are in an inverse proportion and as the daring level gets higher, the hopelessness level gets lower.