Cumhuriyetten günümüze ortaokul ve ilköğretim ikinci kademe Türkçe dersi genel ve özel amaçlarıyla müfredat programlarının gelişimi
General and spesific objectives and development of curriculum in the first and second stage Turkish course primary schools from the begining of repuplic up to now
  1. Tez No: 125538
  2. Yazar: YÜKSEL GİRGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LATİFE KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ CUMHURİYETTEN GÜNÜMÜZE ORTAOKUL VE İLKÖĞRETİM İKİNCİ KADEME TÜRKÇE DERSİ GENEL VE ÖZEL AMAÇLARIYLA MÜFREDAT PROGRAMLARININ GELİŞİMİ Yüksel GİRGİN Danışman: Yrd. Doç. Dr. Lâtife KILIÇ 2003 - Sayfa :IX+157 Jüri: 1- Yrd. Doç. Dr. Lâtife KILIÇ 2- Prof. Dr. Mukim SAĞIR 3- Yrd. Doç. Dr. Selami SÖNMEZ Günümüzde bilgi birikiminin her geçen gün artması karşısında, yeni bilgilerin genç nesillere planlı bir şekilde, ana dil aracılığı ile aktarmanın yolu, temelde dinamik bir yapıya sahip olan eğitim programları vasıtası ile gerçekleştirilmektedir. Dil, eğitiminin temel amacı, kişilerin düşünme ve iletişim becerilerini geliştirmektir. Bundan dolayı bütün ülkelerin eğitim sistemlerinde dil eğitimine, özellikle anadili eğitimine büyük önem verilmektedir. Anadilin etkili kullanımı, hem bireyin toplum içinde diğer bireylerle anlaşmasını, hem de eğitim alanındaki öğrenmelerin gerçekleşmesini kolaylaştırır. Eğitimde niteliğin artırılması sadece öğretmenle sınırlı değildir. Öğretmen kadar, uygulanan programın niteliğine de bağlıdır. Eğitim faaliyetleri süreci içerisinde öğretmenin, uygulanan yöntem ve tekniklerin, programın niteliği, verimliliğin artırılmasında, hedef ve amaçlara ulaşmasında önemli rolü vardır, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında bütün faaliyetler önceden belirlenen bir program dahilinde yürütülür. Eğitim ve öğretim faaliyetleri çerçevesinde kişiye hangi davranışların ne şekilde kazandırılacağı eğitim programında yer alır. Programlar yeni gelişmelere açık oldukça, eksiklikleri düzeltildikçe, ihtiyaçlar karşısında eğitim programlan geliştirildikçe eğitimde verimlilikte artar. Bu çalışmada Türkçe Eğitimi Programlarının Cumhuriyet dönemi boyunca uğradığı değişiklikleri ele aldık. 1930, 1957 ve 1981 Türkçe programlan genel amaç, hedefler, amaçların davranışlara dönüştürülmesi ve süreç bakımından taslak düzeyde karşılaştırdık ve çok fazla ayrıntıya girmeden eğitim, öğretim, öğrenme, eğitim programı, öğretim programı, programın değerlendirilmesi ve programın geliştirilmesi konuları üzerinde durduk. Eğitim programlan, yalnızca okulda düzenli çalışmayı değil, aynı zamanda toplumda da yaşama ve öğrenme koşullarını geliştirmeyi amaç edinir. Çağdaş, nitelikli, başarı grafiği sürekli yükselen bir eğitim, çok iyi yetişmiş öğretmenler ve çok iyi hazırlanmış bir programla gerçekleştirmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MASTER THESİS GENERAL AND SPESIFIC OBJECTIVES AND DEVELOPMENT OF CURRICULUM IN THE FIRST AND SECOND STAGE TURKISH COURSE PRIMARY SCHOOLS FROM THE BEGİNNİNG OF REPUPLIC UP TO NOW Yüksel GİRGİN Advisor : Assist. Prof. Dr. Lâtife KILIÇ 2003, Page: IX+157 Jury: 1- Assist. Prof. Dr. Lâtife KILIÇ 2- Prof. Dr. Mukim SA?IR 3- Assist. Prof. Dr. Selami SÖNMEZ In these days, oppasite to the increase of knowledge collection way of the new information tranfer which is planned, to the new generation with the main language must be verified by education programes which has a dinamic structure in base. The main object of language education is development of communication and thought of people. So the language education particulary the main language education is important in the most of country's education system effective use of main language provides agreement in people and makes learning easier. In education increase of quality isn't limited with teachers. Also the program is as important as teacher in education activity teacher has a big role. Teachers increase profit. In the education institution all the activies has a program which is determined before the education activities give people to win the behaiver by self.If the programmes open to the new things, put in order the deficiency, the produce will increase. This study focuses on the changes in Turkish Educational Programmes during the Republican period. 1930, 1957 and 1981 Turkish programmesare included in the analysis from the viewpoint of their objectives, aims, directing the aims into behaviour and the process in a way without so many details. The study includes education, teaching, learning, educational programme, teaching programme, the evalvation and development of the programme at large. Educational programmes are intended to devolop not only the regular work in schools, but also the conditions of living and learning in life. An up-to-date, quality and successful education can only be realized with well-trained teachers and well-prepared programmes.