Cumhuriyet Döneminde tarih öğretimi ve inkılap tarihi dersleri
- Tez No: 125539
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BETÜL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ CUMHURİYET DÖNEMİNDE TARİH ÖĞRETİMİ VE İNKILAP TARİHİ DERSLERİ İsmail ESER Danışman: Yrd. Doç. Dr. Betül ASLAN 2003-Sayfa : 85 Jüri : Yrd.Doç. Dr. Betül ASLAN Cumhuriyet dönemi Tarih Eğitimi Mustafa Kemal Atatürk'ün Tarih ile ilgilenmesinin ardından farklı bir yön almış ve Milli Tarih anlayışı bu dönemde ön plana çıkmıştır. Yapılan çalışmalarla ve yönlendirmelerle şekillendirilmiş ve bu amaçla yeniden tarih kitapları yazılmış ve düzenlenmiştir. Atatürk'ünde bizzat katkıda bulunduğu ve bugünkü tarih öğretiminin temelim oluşturan tarih çalışmaları ayrıntılı bir şekilde de ele alınmış. O günden bugüne kadar bu alanda yapılan çalışmalar ve değişimler ele alınarak, Tarih ve İnkılâp Tarihi öğretiminin bugünkü problemleri ve çözüm önerileri bu teze konu olmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS HISTORY TEACHING IN THE REPUBLIC PERIOD AND REVOLUTION OF HISTORY COURSES Ismail ESER Supervisor: AssistProf. Dr. Betül ASLAN 2003-Pages : 85 Jury : AssistProf Dr. Betül ASLAN History education in the Republic Period has changed much with Mustafa Kemal Atatürk' s interest in the subject and the number of studies in this field has increased prominently. The concept“National History”has been reshaped through the studies carried out in this period. For this purpose, history books have been rearranged and rewritten. This study was designed in order to handle the historic studies to which Atatürk contributed much and which form the basis of today's history education. It also provides a brief overview of the changes and studies in the field. It focuces not only on the problems of today's history education, but also on their implications.