Tek düzen muhasebe sistemi ve Erzurum'daki muhasebe uygulayıcıları açısından değerlendirilmesi
Uniform accounting system and it's appraisal according to the accountants in Erzurum
- Tez No: 125546
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TEKDÜZEN MUHASEBE SİTEMİ ve ERZURUM'DAKİ MUHASEBE UYGULAYICILARI AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Enver BOZDEMIR Danışman : Prof. Dr. Muammer ERDOĞAN 2003-Sayfa: 145 Jüri : Prof. Dr. Muammer ERDOĞAN Prof. Dr. Reşat KARCIOĞLU Doç. Dr. Yusuf AKAN Tekdüzen Muhasebe Sistemi ve Erzurum'daki Muhasebe uygulayıcıları açısından değerlendirilmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, muhasebe hakkında genel bilgiler ile Uluslararası Muhasebe Standartları ile Türk Muhasebe Standartları arasındaki ilişkiye değinilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'deki Tekdüzen Muhasebe Sistemi ve yabancı ülkelerdeki Tekdüzen Muhasebe Sistemi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Tekdüzen Hesap Çerçevesi ve Hesap Planı üzerine yapılan eleştirilere yer verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde, Tekdüzen Muhasebe Sistemi 'nin Erzurum'daki muhasebe uygulayıcıları açısından değerlendirilmesine ilişkin bir araştırma yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, uygulamada karşılaşılan aksaklıkların hem Tekdüzen Muhasebe Sisteminden hem de meslek mensuplarından kaynaklandığım ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MASTER THESIS UNIFORM ACCOUNTING SYSTEM AND IT'S APPRAISAL ACCORDING TO THE ACCOUNTANTS IN ERZURUM Enver BOZDEMİR Supervisor : Prof. Dr. Muammer ERDO?AN 2003- Page: 145 Jury : Prof. Dr. Muammer ERDO?AN Prof. Dr. Reşat KARCIO?LU Assoc. Prof. Dr. Yusuf AKAN This study has been done to examine“Uniform Accounting System and It's Appraisal According to the Accountants in Erzurum”The study consists of four section. At the first section, there has been given the concepts about general informations of accounting, the contacts of International Accounting Standarts and Turkish Accounting Standarts. At the second section, there has been given the concepts about Uniform Accounting System in Turkey and Uniform Accounting System in foreign. At the third section, there has been caused to happen critism about Uniform Account Frame and Account Plan. At the last and fourth section, an investigation has been done about appraisal Uniform Accounting System by Accountants in Erzurum. The results of study, there has been found problems at the application by both Uniform Accounting System moreover Accountants.