İonia bölgesi aslanları
Lions of Ionia region
- Tez No: 125549
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN KOÇHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Çalışmada ören yerlerinden, müzelerden ve daha önceki yayınlardan toplanan aslanlar, önce kendi içerisinde gruplara ayrıldı. Bu gruplar kendi içlerinde kronolojik açıdan ele alınıp değerlendirildi. M.Ö. 7. yüzyıl, öncesine ait örnekler bulunmadığından İonia bölgesinde aslan heykel ya da kabartmalarının bu dönemden sonra yapılmaya başlandığı anlaşıldı. Arkaik dönem örneklerinin fazlalığına karşın, Klasik, Hellenistik ve Roma dönemlerinde azaldığı dikkati çekmektedir. Başlangıçtan beri koruyucu yönüyle ön plana çıkan aslanların, kapılarda, özellikle de mezarlarda Arkaik dönemden itibaren sevilerek kullanıldığı görülür. İnanç anlayışından kaynaklanan bu kullanımda; Arkaik dönemde yapılan ve ürkütücü bir yüz ifadesine sahip olan aslanlar, Klasik dönemde yerini daha yumuşak yüz ifadeli örneklere bırakır. Hellenistik dönemde ise aslanların doğal görüntüden iyice uzaklaştığı ve soyut bir ifade kazandığı görülür. Bu anlayış Roma döneminde de devam eder. M.Ö. 6. yüzyıldan itibaren mimari yapıların vazgeçilmez bir unsuru olan aslan başı çörtenler, Hellenistik dönem ve sonrasında oldukça sık kullanılırken, Roma döneminde azalan heykellerin açığım kapatmak istercesine aslan protomlu masa ayaklan üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first step in our study was to categorize the samples taken from historical places, museums and publications and then to put them into a chronological order. As a result we were able to determine that lion relief or statues were produced in the Ionia region not before the seventh century B.C. It turned out that these figures in the Classical, Hellenistic and Roman eras were rare in number when compared with the many samples of the archaic era. The lion, being a symbol of a protector, was much used and preferred in gates and tombs up from the archaic era. However the expression of the lion's face changed from a dreadful to a milder one from the archaic to the classical era. In the Hellenistic era the lion lost its natural appearance and become something more abstract which also continued in the Roman period. The gargoyles, an indispensable element of architectural buildings after the sixth century B.C., were much used in the Hellenistic era and the later ages.