İslam Hukukunda ceza ehliyetini etkileyen durumlar
Criminal legal capacity situation in the İslamic Law
- Tez No: 125550
- Danışmanlar: PROF.DR. DAVUT YAYLALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ İSLAM HUKUKUNDA CEZA EHLİYETİNİ ETKİLEYEN DURUMLAR Mücahit ÇOLAK Danışman: Prof Dr. Davut YAYLALI 2003, SAYFA: X+192 Jüri : Prof Dr. Davut YAYLALI Prof Dr. Mustafa BAKTIR Doç. Dr. Ali Rafet ÖZKAN Doç. Dr. Hakkı AYDIN Doç. Dr. H.İbrahim ACAR“İslam Hukukunda Ceza Ehliyetini Etkileyen Durumlar”konulu araştırma, bir giriş ve iki bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde genel olarak“ehliyet”ve çeşitleri üzerinde durulmuştur. Ehliyetin, kişinin hak, yetki ve sorumluluk sahibi olmaya elverişliliğini ifade ettiği sonucuna varılmıştır. Birinci bölümde ise İslam hukukunda suç, ceza ve ceza ehliyeti kavramları incelenerek diyet, tazminat ve keffaretin ehliyetle ilişkisi incelenmiştir. ikinci bölümde ise ceza ehliyetini etkileyen ve teşekkülünde kişinin iradesinin etki etmediği durumlar, yaş küçüklüğü, akıl hastalığı, bunama, bayılma, kölelik, unutma, hata ve uyku başlıkları altında incelenmiştir. Teşekkülü kişinin ihtiyar ve iradesine veya başka bir kişiye bağlı olarak vukua gelen durumlar ise sarhoşluk, bilmeme ve ikrah konularında incelenmiş, suç failinde ceza ehliyetinin varlığı için akıl ve buluğun şart olduğu, akla tesir eden durumların da ceza ehliyetini etkilediği sonucuna varılmıştır. TC. YÛKSWÛCMTi.W IU,KUU> BOKDMAimSYW MUUUZI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS CRIMINAL LEGAL CAPACITY SITUATION IN THE ISLAMIC LAW Mücahit ÇOLAK Supervisor: Prof Dr. Davut YAYLALI 2003, PAGE: X + 192 Jury : Prof Dr. Davut YAYLALI Prof Dr. Mustafa BAKTIR Doç. Dr. Ali Rafet ÖZKAN Doç. Dr. Hakkı AYDIN Doç. Dr. H.İbrahim ACAR This research, which is called effects of the criminal legal capacity situation in the islamic law, consist of two section. Before first section legal capacity and classification of legal capacity has been introduced. In the first section criminal, punishment, criminal legal capacity concepts and the relation with blood-money, liability for loss and expiation has been investigated. The person recognised by law capable to hold the rights or perform the obligations is called, in the technical legal parlance, the mukallef, the quality of his fitness is termed as ma lahâ and the thing to which he is subjected is called ma 'alaih. The fitness of the person for the application of the law, in relation to his actions is called legal capacity. In the second section effects to the criminal legal capacity which is called samawi is a defects which are implied in proof on the side of Allah without anything on behalf of mankind such as ; minority or immaturity in age, in sanity which effects the mind but not bady, by idiocy, forget fulness, slumber, by disease, by death and slavery were axamined. The defects and their occuring which are in the legal capacity of mankind controlled by their own personality such as intoxicatio, ignorance, by mistake, by coercion and wasteful has been researched.