İlköğretim 8. sınıfta okutulmakta olan Türkçe ders kitaplarının Türkçe dersi genel ve 8. sınıfa yönelik özel amaçları ile müfredat programına göre değerlendirilmesi
The Evaluation of Turkish lesson books have have been instructed at 8th classes in terms of Turkish course in general and its objectives mainly respecting 8th classes and laso concerning Turkish course curriculum
  1. Tez No: 125556
  2. Yazar: HÜSEYİN KARACA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LATİFE KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
vn ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İLKÖĞRETİM 8. SINIFTA OKUTULMAKTA OLAN TÜRKÇE DERS KİTAPLARININ TÜRKÇE DERSİ GENEL VE 8. SINIFA YÖNELİK ÖZEL AMAÇLARI İLE MÜFREDAT PROGRAMLARINA GÖRE DEĞERLENDİRİLMESİ Hüseyin KARACA Danışman: Yard. Doç. Dr. Latife KILIÇ 2003 - SAYFA: 226+XVI Jüri: Yard. Doç. Dr. Latife KILIÇ Prof. Dr. Ahmet K1RKK1L1Ç Yard. Doç. Dr. Selamı SÖNMEZ Bu incelemede,“İlköğretim 8. Sınıfta Okutulmakta Olan Türkçe Ders Kitaplarının Türkçe Dersi Genel ve 8. Sınıfa Yönelik özel Amaçlan İle Müfredat Programlarına Göre Değerlendirilmesi”yapılmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı, Talim ve Terbiye Kurulunun 2001-2002 eğitim-öğretim yılında ilköğretim 8. sınıfta okutulmasına izin verdiği Türkçe ders kitapları arasından örneklem alınan 4 ders kitabı“Ders Kitabının Görsel Düzeni”,“Ders Kitabında Oluşturulan Yardımcı Bölümler”, Ders Kitabında Yer Alan Metinler“, ”Ders Kitabında Yer Alan Serbest Okuma Metinleri“, ”Ders Kitabında Yer Alan Ölçme ve Değerlendirme Bölümleri" başlıkları altında incelenmiştir. İncelemenin gerçekçi obuası ve elde edilen bulguların eksiksiz, doğru ve sağlıklı biçimde değerlendirilebilmesi için, kitaplar ayrı ayrı ele alınmıştır. Bulgular ise kimi zaman paragraf, kimi zaman maddeler halinde tasnif edilmiş; sayısal dökümü yapılabilen veriler çizelge ve grafiklerle ifade edilmiştir. İnceleme sonucunda Türkçe ders kitaplarının Türkçe dersi programında belirlenen hedefleri gerçekleştirebilecek biçimde hazırlandığı; bununla birlikte kitapların renklendirilmesi, konuların sıralanışı, anlatılış tarzı ve örneklendirilmesi, ayrıca gerek metin altı gerekse ölçme ve değerlendirme sorularının ifade biçimi, düzeyi ve tipi yönüyle daha da iyileştirilmesi gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT MASTER THESIS THE EVALUATION OF TURKISH LESSON BOOKS HAVE BEEN INSTRUCTED AT 8 TH CLASSE IN TERMS OF TURKISH COURSE IN GENERAL AND ITS OBJECTIVES MAINLIY RESPECTING 8 TH CLASSE AND ALSO CONCERNIG TURKISH COURSE CURRICULAM Hüseyin KARACA Advisor: Assistant Proffesor Dr. Latife KILIÇ 2003 - SAYFA: 226+XVI Jury: Assist. Pro£ Dr. Latife KBLIÇ Prof. Dr. Ahmet KIRKKILIÇ Assist Prof. Dr. Selarai SÖNMEZ In this paper,“The Evaluation of Turkish Lesson Books Have Been instructed at 8 th Classes in Terms of Turkish Course in General and Its Objectives Mainly Respecting 8 th Classes and Also Concernig Turkish Course Curriculam”is studied. In 2001-2002 education year, four course books which had been given permisson by National Education Ministry Education Comittee to be studied in 8 th classes, are examined under the headline of“Visual Quality of Course Book”,“Supplementary Chapters”,“Texts in the Course Book”,“Reading Passages in the Course Book”,“The Evaluation Parts in the Course Book”. The books are examined one by one to make the study realistic and to evaluate the findings in a right way, sometimes the findings are classified as paragraphes or items. Some findings are shown in tables and graphics. At the end of this study it has been seen that Turkhish lesson books are prepared with the format that is able to carry out the choosen aims in Turkhish lesson programme; moreover, it has also been seen that coloring the books, arranging, telling style and examplification of subjects, specifing of the texts in the view of kind and seperately, not only text questions but also examination questions have to be improven in the aspects of expressions style, level and type.