Akçaabat ilçesinin (Trabzon) beşeri ve iktisadi coğrafya özellikleri
Human and economic geographical features of Akçaabat
- Tez No: 125559
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜNSAL BEKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ AKÇAABAT'IN BEŞERÎ VE İKTİSADİ COĞRAFYA ÖZELLİKLERİ Yahya KADIOĞLU Danışman : Yard.Doç.Dr.Ünsal BEKDEMİR 2003-Sayfa: 285 Jüri : Yard.Doç.Dr.Ünsal BEKDEMÎR Yard.Doç.Dr.Mustafa GİRGİN Doç.Dr.SalihaKODAY Prof.Dr. Hayati DOĞANAY Prof.Dr. Yalçın KARABULUT İnceleme sahası olarak Trabzon ili Akçaabat ilçesinin seçildiği bu çalışmada, sahanın Beşeri ve İktisadi Coğrafya özellikleri incelenmeye çalışılmıştır. Yaklaşık 308 km2 yüzölçümüne sahip olan saha Zigana Dağları'nın Karadeniz'e bakan alçak kuzey yamaçları üzerinde yer alır. Araştırma sahası her mevsimi yağışlı nemli Karadeniz ikliminin tesiri altında olmasına rağmen yıllık yağış miktarı (724.8 mm) bölge ortalamasının altındadır. Yaz mevsiminde ortalama sıcaklık 14.2 °C dir. İklim özellikleri bakımından yaz mevsiminde su noksanının bulunduğu tam okyanusal rejimin özelliklerini yansıtır. İklime bağlı olarak kıyıdan itibaren değişen zengin bir bitki örtüsü vardır. Geniş ve iğne yapraklı ormanlar karışık ve saf topluluklar halinde yayılış gösterirler. Sahanın büyük bir kısmı gri kahverengi podzolik topraklarla kaplıdır. Söğütlü ve Sera dereleri sahadaki önemli akarsulardır. Yörede 2000 yılı itibariyle yaşayan 120693 kişinin % 67.6'sı kırsal kesimde, % 32.4'ü şehirde ikamet ediyordu. Nüfusun % 49.8' i erkeklerden, % 50.2'si kadınlardan oluşur. Kadın nüfusun fazla oluşu, erkek nüfusun saha dışına göç etmesinin bir sonucudur. Sahada 1 şehir, 14'ü belediye örgütlü olmak üzere 63 köy yerleşmesi bulunmaktadır. Belediye örgütlü köy yerleşmelerinden Söğütlü gelişmiş bir kasaba görünümündedir. Köyler, birbirinden uzak parçalı tarım alanları üzerinde inşa edilen evlerin meydana getirdiği dağınık dokulu yerleşmelerdir. İnceleme sahasının kırsal kesiminde temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Şehirde hizmetler sektörü önemli bir gelişme göstermiştir. Sanayi faaliyetleri küçük çaplı imalathaneler ve bakım-onarım atölyelerinden oluşur. Ulaşımda karayolunun önemi büyüktür. Saha Samsun-Sarp karayoluyla ülkemizin diğer yörelerine bağlanır. Deniz yoluyla yapılan yük taşımacılığı önemsizdir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Ph.D.THESIS HUMAN AND ECONOMIC GEOGRAPHICAL FEATURES OF AKÇAABAT Yahya KADIO?LU Supervisor : Ast.Prof.Dr.Ünsal BEKDEMİR 2003-Page : 285 Jury : AstProf.Dr.Ünsal BEKDEMİR Ast.Prof.Dr.Mustafa GİRGİN Assoc.Prof.Dr.Saliha KODAY Prof.Dr.Hayati DO?ANAY Prof.Dr. Yalçın KARABULUT This study examines and economic geographical features of the town of Akçaabat in the province of Trabzon. The area which is about 308 km2 is located on the northern side of lower zone of the Zigana mountains which faces Black Sea. Although the research area is affected by the humid climate of the region, the rate of annual rain (724 mm) is lower than the region's. The average temperature is 14 C° in summer. In terms of climate features, it characterises oceanic climate type which is dry in summer. The flora of the area is rich and dense which changes from the low altitude to high altitude resulting from the effect of micro-climate. Deciduous and needleleaf forests spread as mix or pure in the area. The area is covered by grey-brown podzolic soils. Söğütlü and Sera are the main rivers in the area. In 2000, the population was 120693 in the area. 67,6 % and 32,4% of the population dwell in the rural and urban areas respectively. The population accounts for 49,2% of male and 50,8% of female. Migration of the male population is the reason why female population is more than the female's. There are one urban, 14 municipal and 63 rural settlement in the area. The villages are dispersed settlement where located on disintegrated agricultural land which are far from each other. The principle livelihood of the rural population are agriculture and dairying. Service organisations have been significantly developed in urban area. Maintenance and repairment workshops and small factories are the main industrial activities. Roads are important in transportation. The area is linked to other places of the country via Samsun-Sinop road. Load transportation is important in shipping line.