Musannifek Alaaddin Ali Bin Muhammed'in Mevlânâ'nın Mesnevî'si ile ilgili risalesi (inceleme, Mmtin, tercüme)
The tract of Ali b. Mecduddin Musannifak as to the Mesnevi of Mevlânâ (scherh-e mathnawi-e mosannef )
- Tez No: 218643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Büyük mutasavvıf ve düşünür Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'nin en önemli eseri olan Mesnevî'si asırlarca okuna gelmiş, hakkında pek çok tercüme ve şerh yazılmıştır. Bu şerhlerin bazısı tamamlanmış, bazısı yarım bırakılmış bazısı da sadece ilk on sekiz beyit temel alınarak şerh edilmeye çalışılmıştır. Yapılan şerhler arasında Mesnevî'nin tamamını kapsayanlar az sayıda olup, yarım kalan veya ilk on sekiz beyit üzerinde durulanların sayısı oldukça fazladır.Çalışmamıza konu olan Musannifek lakâbıyla meşhur Şeyh Ali İbn-i Mecdüddîn eş-Şahrûdî'nin (1400-1470) Şerh-i Mesnevî-i Musannif adlı eseri de bu ikinci kısımda yer almaktadır. Mesnevî'nin ilk yedi beytinin ayrıntılı bir şekilde şerh edilmesiyle oluşmuş olan eser, bir şerh kitabından öte zengin içeriği sebebiyle bir tasavvuf risalesi olarak da nitelendirilebilir.Bu çalışmada, hakkında pek az araştırma yapılmış olan Musannifek'in yaşadığı dönem, hayatı, tahsili, hocaları, ilmi şahsiyeti ve eserleri ele alınmış; müellifin adı geçen eseri diğer nüshalarıyla karşılaştırılarak metni ortaya koyulmuş ve tamamı tercüme edilmiştir.Eserin tespit edebildiğimiz üç nüshası mevcuttur. En eskisi ve aynı zamanda müellif hattını haiz olan, Süleymaniye Kütüphanesi Nafiz Paşa Bölümü 604 numarada kayıtlı müstakil nüsha, esas olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Mathnawî, the most substantial work of the great mystic and thinker Mawlâna Jelâluddin-i Rûmî has been read for centuries and many a good deal of translations and interpretations were inscribed regarding this work of Rûmî. Some of these aforementioned interpretations were completed while some others were left incomplete and some were interpreted exclusively dwelling on the initial eighteen verses. The interpretations that embrace the entire Mesnevî standing out to be few in number, those which were left incomplete or interpreted merely dwelling on the initial eighteen verses are much in number.The subject of this study being the achievement of famous Sheikh `Ali Ibn-i Mecduddin eş-Şahrûdî (1400-1470) by the name of ?Şerh-i Mesnevî-i Musannif?, is one of those the focal point of which is the initial eighteen verses of Mesnevî. The achievement comprising a detailed interpretation of the initial seven verses of Mesnevî may be designated as a Sufistic tract rather than an interpretation on account of the opulent materials it embraces.This study covers the life, education, masters, scientific characteristic and works of Musannifek regarding whom very few investigations have been realized. In addition, a criticism of edition and an exhaustive translation of this aforementioned achievement have been realized.There exist three copies of the achievement. The oldest and the actual one pertaining to the author that is registered with the number 604 at the Nafiz Pasha department of Süleymaniye Library was chosen as the primary source.