Şeyḫ Ali b. Mecdüddîn Muṣannifekve Şerḥu'l-Miṣbâḥ adlı eseri (İnceleme-tahkik)
Shaikh Ali b.Majduddeen Musannefak and his worked named Sharhu'l-Mesbah (Critical-analyses)
  1. Tez No: 739916
  2. Yazar: MUSTAFA UBEYDULLAH YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ EMİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 538
Özet
Bu çalışmada 15. yüzyıl ulemasından Şeyh Ali b. Mecdüddîn Muṣannifek'in hayatı ve Şerḥu'l-Miṣbâḥ adlı eseri incelenmiştir. Giriş bölümünde konunun amacına ve önemine, araştırmada kullanılan kaynaklara ve yönteme, Arap diline, nahiv ilmine, başlıca nahiv eserlerine, Muṭarrizî'nin hayatına, eserlerine, el-Miṣbâḥ'ın incelenmesine ve Muṣannifek'in yaşadığı dönemin siyasi ve sosyal durumu konularına yer verilmiştir. Birinci bölümde Muṣannifek'in kimliği, nesebi, eğitimi, ilim hayatı, ilmi şahsiyeti ve eserleri zikredilmiş ardından Şerḥu'l-Miṣbâḥ incelenmiştir. İkinci bölümde öncelikle tahkikte takip edilen metod izah edilmiş, esas alınan nüshaların ve diğer nüshaların tanıtımı yapılmış ardından Şerḥu'l-Miṣbâḥ'ın tahkikli metni sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the life of Shaikh Ali b. Majduddeen Muṣannefak, a 15th century scholar, and his work Sharḥu'l-Meṣbaḥ were examined. In the introduction, the purpose and importance of the subject, the sources and method used in the research, the Arabic language, the science of syntax, the main syntax works, the life and works of Muṭarrizî, the study of al-Meṣbaḥ, and the political and social situation of the period in which Muṣannefak lived are included. In the first part, the identity, lineage, education, scientific life, scientific personality and works of Muṣannefak are mentioned and then Sharḥu'l-Meṣbaḥ is examined. In the second part, firstly, the method followed in the investigation is explained, the copies that are taken as basis and other copies are introduced, and then the verified text of Sharḥu'l-Meṣbaḥ is presented.