Akçaabat (Trabzon) ilçesinin doğal coğrafyasının coğrafi bilgi sistemleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of natural geography of akcaabat (Trabzon) through geographical information systems
- Tez No: 549600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu Çalışmada, Karadeniz bölgesinin Doğu Karadeniz bölümünde yer alan Akçaabat ilçesinin doğal coğrafya özelliklerinin CBS ve uzaktan algılama yöntemleriyle analizleri ortaya konulmuştur. Çalışmanın amacı Akçaabat ilçesi idari sınırları içindeki alanın Doğal coğrafya özelliklerini ve farklılıklarını ortaya koymaktadır. Bulgular, doğal şartların hâkim olduğu Akçaabat ilçesinde yüksekliğe bağlı olarak iktisadi ve beşerî faktörlerde de değişmeler olmuştur. Çok kriterli karar verme yöntemleriyle de fiziki unsurların insanlar için nasıl bir tehlike arz ettiğini ortaya koymak için uygulanmıştır. Bunun doğrultusunda risk duyarlılık haritaları hazırlanarak yorumlanmıştır. Akçaabat ilçesi 37721 km2 alana sahip olmasına rağmen idari sınırları içerisinde birçok havza jeolojik ve jeomorfolojik birim Hidrografik havza, Toprak türü, Bitki örtüsü iklim çeşitliliği barındırmaktadır. Akçaabat ilçesinde yeryüzü şekilleri oldukça değişiklik göstermektedir. Yüzey şekilleri kuzeydoğu-güneybatı yönlü akan akarsular ve bu akarsuların arasına yerleşmiş sırt ve tepelerden oluşmaktadır. Araştırma sahasında geniş çaplı düzlükler ve ovalık alanlar olmadığından dolayı köy yerleşmelerin tamamı kuzeydoğu-güneybatı yönündeki vadi yamaçlarının üzerine kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, natural geographical characteristics of Akçaabat district, situated in Eastern Black Sea region, were analysed by GIS and remote sensing methods. The aim of the study is to reveal natural geographical characteristics and differences of the region within the boundaries of Akçaabat district. Findings have shown that there are height-associated changes in both financial and human factors in Akçaabat district where natural conditions dominate. In addition, multi-criteria decision-making methods are also implemented to show how physical elements pose a threat to people. Accordingly, risk sensitivity maps are prepared and interpreted. Although Akçaabat district covers an area of 37721 km2, it harbours many water basins, geological and geomorphologic units, hydrographical basins, soil types, vegetation and climate variety in its boundaries. The Earth shapes vary considerably in Akçaabat district. Its surface features consist of streams flowing in northeast-southwest direction and crests and hills that are located between these streams. Since there are not any wide-scale plains and straight areas in the research area, all of village settlements have been built on the slopes of the valley in northeast-southwest direction.