Divan şiirinde insan telakkisi
Men interpation in the divan poem
  1. Tez No: 125572
  2. Yazar: MEHMET GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NACİ OKÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ DİVAN ŞİİRİNDE İNSAN TELÂKKİSİ Mehmet GÖKTAŞ Danışman: Prof. Dr. Naci OKÇU 2003-Sayfa:219 jüri: Prof. Dr. Naci OKÇU Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU Prof. Dr. Osman TÜRER Bu çalışmada esas olarak Divan şiirinin insan telâkkisi üzerinde durulmuştur. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; insanın yaratılışı, yaratılıştan sahip olduğu özellikler ve insanı yaratılmışlar içinde en kıymetli varlık yapan amiller ele alınmıştır. İkinci bölümde; insanın duyuları zahirî duyular ve batinî duyular olmak üzere iki başlık altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde; yüz yıllar boyu oluşan gelenek içinde şekillenen insan tipleri, olumludan olumsuza doğru bir tasnifle incelenmiştir. Dördüncü bölümde; çalışmamıza esas olarak aldığımız divanlarda geçen insanla ilgili teşbihler, deyimler ve atasözleri verilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise, şairlerin insan psikolojisi ve sosyal hayatla ilgili düşünceleri verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PHD THESIS MEN INTERPATION IN THE DIVAN POEM Mehmet GÖKTAŞ Supervisor: Prof. Dr. Naci OKÇU 2003-Page:219 jüri: Prof. Dr. Naci OKÇU Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU Prof. Dr. Osman TÜRER In this study we especially study on men interpation of in the Divan poem. This study consist of five main part. At the first part, creation of man, and his specialities, and factors that they make man distinguished to other distinguished creatures. At the second part of our study, men's sens are investigated as apparent and esoteric as two headdress. At the third part type of man that in the tradition take form in during centuries, is inspected from positive to negative. At the fourth part, we inspected at Divans which we take as database for our study, smiles, idioms, proverbs. At the and of our study, we made some determines about poet's men's psychology and social life.