Malazgirt ilçe merkezinin coğrafi etüdü
Geographical research of Malazgirt town center
  1. Tez No: 125573
  2. Yazar: KADİR ADAOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL SEVİNDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
rv ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MALAZGİRT İLÇE MERKEZİNİN COĞRAFÎ ETÜDÜ Kadir ADAOĞLU Danışman: Yrd. Doç. Dr. Cemal SEVİNDİ 2003, sayfa: 167 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Cemal SEVİNDİ Yrd. Doç. Dr. Mustafa ÖZDEMİR Yrd. Doç. Dr. Serkan DOĞANAY Araştırma sahamızı oluşturan Malazgirt ilçe merkezi, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Murat- Van Bölümü sınırları içerisinde yer almaktadır. İdari bakımdan Muş iline bağlı olan Malazgirt, Muş il merkezine 137 km uzaklıktadır. Sahayı, doğudan Mezrea ve Gülkoru, batıdan Okçuhan ve Hanoğlu, kuzeyden Beşçatak ve Mollabaki, güneyden ise Hasretpınar, Odaköy, Karaali ve Yaramış köyleri sınırlandırmaktadır. Belediye yönetim sınırları dahilindeki yerleşim alanının yüzölçümü ise 14 km2 kadardır. Malazgirt ilçesi, idarî bakımdan 3 nahiye 69 köy ve 25 mezradan oluşur. Malazgirt ilçe merkezinin nüfusu; 2000 yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarna göre 23697 kişidir. İlçe toplam nüfusu ise 68990 kadardır. Arkeolojik bulgular, araştırma sahasında yerleşme tarihinin M.Ö.2000 yıllarına kadar indiğini ortaya koyar. Yöre tarihsel dönemdeki asıl önemini 1071 Malazgirt savaşıyla kazanmıştır. Malazgirt savaşı Anadolu'nun Türk yurdu haline gelmesindeki dönüm noktası kabul edilmektedir. Malazgirt ilçe merkezinde temel ekonomik faaliyet ziraattır; ancak bu faaliyetlerde modern tarım teknikleri henüz uygulanmamaktadır. Ticaret ve sanayinin fazla gelişme imkanı bulamadığı yörede, potansiyel turistik kaynaklardan yeterli ölçüde yararlanılamamaktadır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT MASTER THESIS GEOGRAPHICAL RESEARCH OF MALAZGİRT TOWN CENTER Kadir ADAO?LU Counselor: Assist. Prof. Dr. Cemal SEVİNDİ 2003, Page: 167 Jury: Assist. Prof. Dr. Cemal SEVİNDİ Assist. Prof. Dr. Mustafa ÖZDEMİR Assist. Prof. Dr. Serkan DO?ANAY The centroom of Malazgirt which consist of our searching area lands in East Anatolia and in the upward part of Murat-Van area. It is dependent to Muş administrative and its 137 kilometer far from Muş. It is covered by the villages of Mezrea and Gülkoru in the east and Okçuhan and Hanoğlu in the west and Beşçatak and Mollabaki in the west and Odaköy, Karaali and Yaramış villages in the south. The centroom of the citiy is 14 kilometer square. Malazgirt has small 72 villages and 25 hamlets. The population of the year off 2000 population. The total population of the centroom is 68990 people. The archeological discoveries shows that the date of the settlement in the exploration field fall down till 2000 Before Christ (B.C). In this historical period the environs gains its main importance with the Malazgirt Battle 1071. The Malazgirt Battle is accepted as the turning point for the Turkish natiseland to take ploce in Anatolia. In the centre of the count the main economic activity is agriculture; however in these activities the modern agriculture technigues haven't been put into practice yet. Because of the impossibity of the environs development in trade and industry it can not be benefited in an efficient dimension from the potential tourist sources.