Anlatıcılar tipolojisi ve Elçin Efendiyev'in hikayeleri üzerine bir inceleme
The Typology of story tellers in novels an study on Elçin Efendiyev stories
  1. Tez No: 125599
  2. Yazar: MUSTAFA TAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE SEYİDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 592
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ANLATICILAR TİPOLOJİSİ VE ELÇİN EFENDÎYEV'İN HİKAYELERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME Mustafa TAN Danışman: Prof. Dr. Bilge SEYİDOGLU 2003- 584+8 Jüri: Prof. Dr. Bilge SEYİDOGLU Jüri: Yrd. Doç. Dr. Dilaver DÜZGÜN Jüri : Yrd. Doç. Dr. Sedat ADIGÜZEL Elçin Efendiyev'in hikayeleri üzerine yapılan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Yavuz Demir'in Anlatıcı tipolojisini incelemesindeki metodu hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Elçin Efendiyev'in yaşamı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Elçin Efendiyev'in, Kiril alfabesinden Latin alfabesine aktardığımız ve Türkiye Türkçe'sine çevirdiğimiz hikaye metinleri verilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye Türkçe'sine aktardığımız hikayeleri Yavuz Demir'in“Anlatıcılar Tipolojisini ”tespitte kullandığı metoda göre incelenmiştir. Sonuç bölümünde çalışmada ulaştığımız sonuçlar dikkate sunulmuştur. Çalışmamızın sonunda sözlük, hikayelerde geçen özel adlar ve yer adlan dizini, kaynakça ve öz geçmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MASTER THESIS THE TYPOLOGY OF STORY TELLERS IN NOVELS AN STUDY ON ELÇİN EFENDİYEV STORIES Mustafa TAN Super visor : Prof. Dr. Büğe SEYİDOGLU 2003 Page : 584+8 Jury: Prof. Dr. Bilge SEYİDOGLU Assist. Prof. Dr. Dilaver DÜZGÜN Assist. Prof. Dr. Sedat ADIGÜZEL This study on the stories of Elçin Efendiyev consist of three parts. introduction includes information about Yavuz Demir' s method on the typology of the narrator. The first part contains the life and works of Elçin Efendiyev. Part second includes the fexts of the stories that we transleted from Cyrill Alphabet to Turkish in Latin Alphabet. Part three contains the analysis of the stories translated into Turkish with Yavuz Demir' s method on“ The typology of Narrators”Conclusion reveals the result obtained in the study. The study also includes a dictionary, a section of special names and place names, bibliograpy and curriculum viate.