Acemilik eğitimini tamamlamış ve usta birliğinde göreve başlamış olan er ve erbaşların askerlik mesleğine ve askeri ortama uyumları üzerine bir raraştırma
A Research on the adaptation tothe military profession and militay environment of the recruits and noncommisioned officers who completed their training education and started their duty
- Tez No: 125598
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ACEMİLİK EĞİTİMİNİ TAMAMLAMIŞ VE USTA BİRLİĞİNDE GÖREVE BAŞLAMIŞ OLAN ER VE ERBAŞLARIN ASKERLİK MESLEĞİNE VE ASKERİ ORTAMA UYUMLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Danışman: Prof.Dr. Hüseyin AKYÜZ Jüri : Farklı sosyo-kültürel çevrelerden gelen ve farklı kişiliklere sahip genç erkeklerin büyük gruplar halinde, aynı ortamda 15-18 ay gibi uzun sayılabilecek bir dönemde aynı amaçlar etrafında bulundukları tek ortam kuşkusuz askerlik hizmeti sürecidir. Delikanlılık dönemi olarak adlandırdığımız 20 yaşın hemen sonunda askere katılan gençlerin doğal olarak önemli sorunlarını da beraberlerinde getirdikleri gözlenmektedir. Yaşamı süresince ailesi ve sosyal çevresinden ayrılan bir gencin çevre değiştirmesi sebebiyle uyum problemleri yaşaması doğaldır. Askerlik yaşantısınıın parametrelerine baktığımız zaman: kutsal bir vatani görev, yasal bir zorunluluk (hak ve ödev), kendine özgü ortam (disiplin, kurallar, toplu yaşam), aileden uzaklaşma, bireysellik, yeni bir ortama uyum, fiziksel koşulların zorluğu, silahlı çatışma riski, muharebe koşullarını yaşama, korku-kaçma ile sadakat arasında çatışma, savaş ortamının belirsizliği, yaralanma ve sakat kalmanın vereceği bedensel ve ruhsal acı gibi birçok konu görülmektedir. Askerliğe yeni katılan bir birey, sözü edilen parametrelerden bir veya birkaçı nedeniyle askerliğe hemen adapte olamamakta ve bazı uyum sorunları yaşamaktadır. Askerlik psikolojisini konu alan çalışmaların amacı; barışta ve savaşta askeri personelde geçici ya da sürekli ruhsal rahatsızlık belirtilerini, uygunsuz davranışları, verimsiz görev yapma biçiminde kendini gösteren ruhsal bozuklukları koruyucu, iyileştirici, işlem yapıcı yöntemler uygulayarak önleyip, Türk Silahlı Kuvvetler Personeli (TSK)'nin ruh sağlığını korumak ve işlevselliği arttırmaktır. Bu araştırmanın amacı da, TSK'lerinin özünü oluşturan er ve erbaşların askerlik mesleğine ve sürecine uyum konusunu psiko-sosyal yönden incelemek ve her türlü idari ve bilimsel tedbir ve çareleri alarak er ve erbaşların hem askerlik hizmetleri boyunca işlevselliğini artırmak hem de terhisinden sonraki dönemde sorumlu ve bilinçli vatandaşlar olarak ton'umdaki saygın yerlerini almalarını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
II ABSTARCT A RESEARCH ON THE ADAPTATION TO THE MILITARY PROFESSION AND MILITARY ENVIRONMENT OF THE RECRUITS AND NONCOMMISIONED OFFICERS WHO COMPLETED THEIR TRAINING EDUCATION AND STARTED THEIR DUTY Supervisor: Prof.Dr. Hüseyin AKYÜZ Jury : The unique environment, which men who have different peripheral and personal characteristics are being in big groups in the same environment in a period of 1 5 or 18 months for the same goals, undoubtedly is the professional military service process. It is observed that men who are added to the professional military service after the age of 20 which we called as youth period, naturally have some important problems. It is natural that the young who firstly separated from his enviroment and family in his life live adjustment problems because of the changing of his environment. When we look at the parametres of the professioal military service, it is seen o lot of subjects such as a sacred motherland duty, a legal obligation (the justice and the task), a private self environment (discipline, rules, social compact life), becoming alienated from family individualism adaptation to new circumstance, the difficulty of physical conditions the risk of combat of weapon, living of war conditions, the conflict between fear-running away and loyalty, indefinity of war enviroment, physical and spiritual pain giving by being wounded and being injured. Therefore, a person who participated to professional military service recently can not adapt immediately because of one or some of these problems and lives adaptation problems. The aim of psychological working of professional military service is to prevent temporary or continuous spiritual symptoms in the military persons in the peace and war, unappropriate behaviours, spiritual corruptions come tosuch as unproductive task by applying protective, improving and constructive methods and so to prevent the psychological health of persons of Turkish Army and functionality of them. Here, the aim of this research is to investigate the mater of adaptation to the professional military service and the process of recruits and noncommissioned officers which form the essence of Turkish Army in regard to psycho-social subject and to create and the keep alive the clean community by taking every kind of administrative and scientific precautions and solutions and both increasing the functionality of the recruits and noncommissioned officers along with their professional military services and after the professional military service period as responsible and concious citizens taking respectable places in the society.