Hz. Osman'ın dahili siyaseti
Domestic politic of the third caliph Uthman
  1. Tez No: 125605
  2. Yazar: ERDAL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HANEFİ PALABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
III ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HZ. OSMAN'IN DAHÎLİ SİYASETİ ERDAL KORKMAZ Danışman : Yrd. Doç. Dr. M.HANEFİ PALABIYIK 2003 - SAYFA:71 Jüri : Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU : Yrd. Doç Dr. Zeki İŞCAN : Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi PALABIYIK Kanaatimizce, III. Halife Osman Dönemi İslam Tarihinde bir dönüm noktası olmuştur. Bu dönemdeki vali ve eyaletlerdeki toplumun yapışım göz önüne getirerek olayları yeniden ele almaya çalıştık. Yaptığımız çalışma sırasında karşılaştığımız en önemli sorun, kaynaklardaki mevcut bilgilerin dağınık olmasıydı. Elde ettiğimiz bilgileri bir araya getirirken, çalışmamızın bir derleme olmasını engellemek için yer yer yorum ve kıyas yapmak suretiyle bu sorunu gidermeye çalıştık. Ayrıca, tezimizin sonuna şecereler eklemek suretiyle III. Halife Osman'ın akrabalarım gösterdik. Böylece Hz. Osman'ın atamalarındaki kişilerin halifeye olan yakınlıklarım tablolarda izah etmiş olduk. Hz. Osman zamanındaki devletin genişliğini de ilave ettiğimiz haritada gösterdik. Sonuçta ise, idare merkezinin yumuşak tabiatlı birisine teslim edilmesi sonucu yüksek düzeyde istismar edildiği kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS DOMESTIC POLITIC OF THE THIRD CALIPH UTHMAN ERDAL KORKMAZ Supervisor : Assist Prof. Dr. M.HANEFİ PALABIYIK 2003 - PAGE: 71 Jury : Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU : Assist Prof. Dr. Zeki İŞCAN : Assist Prof. Dr. M. Hanefi PALABIYIK In our opinion, the period of Caliph Uthman is a turning point in the Islamic History. We tried to research the occurance in this period as considering governors and social siracture. The most important that we faced to is the scattered informations in the sourcies.While we collected this informations, we tried to solve this problem as making the interpretation and the comparison, otherwise this work wold become a compilation. Morever, we indicated relatives of Uthman by adding the geneological tree. Thus we explained kinship of the appointed personels with Uthman, and ve added a map which demostrated the wide of country under Uthman. Finally, we obtained that administration that had been surranded to docile person, were often exploined.