Aşık tarzı şiir geleneğinde şenlik yolu
  1. Tez No: 125604
  2. Yazar: DUYGU ŞEYDA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ASIK TARZI ŞİİR GELENEĞİNDE ŞENLİK KOLU Duygu ŞEYDA Danışman : Yrd. Doç. Dr. Turhan KAYA 2003- SAYFA: 72 Jüri: Yard. Doç.Dr. Turhan KAYA Yard.Doc.Dr. A. Fikret KILIÇ Yard. Doç. Dr. Tacettin ŞİMŞEK Halk Edebiyatının bir kolu olan Aşık Edebiyatının Doğu Anadolu bölgesindeki en önemli temsilcilerinden biri de 19. yy. da yaşamış olan Aşık Şenlik' tir. Söylediği şiirleri, destanları, tasnif ettiği hikâyeleri onun duyuş düşünüşünün birer yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek ferdî ve gerek toplumsal sorunlara bakışının göstergesi olan eserleri toplumsal açıdan olduğu kadar, edebî açıdan da önemlidir. Bu çalışmada, Aşık Şenlik'in Aşık Tarzı Şiir Geleneği içerisindeki yeri ve önemi ortaya konulmaya çaışılmıştır.“Aşık Tarzı Şiir Geleneğinde Şenlik Kolu”konusu, elden geldiğince sınırlandırılmış olarak bu çalışmamızda ele alınmıştır. Aşık Tana Şiir Geleneği içinde Aşık Kollan hakkında bilgi verilerek Aşık Tarzı Şiir Geleneğinde Âşık Şenlik ve usta olarak onu seçenlerin tespit ve tanıtımı amacıyla Aşık Şenlik kolunda yer alan ozanlar arasında ulaşabildiklerimizi ele alınmış ve şiirlerinden örnekler verilerek şiirleri edebî açıdan incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS ŞENLİK PART AT THE BARDFORM PORM TRADITION Duygu ŞEYDA Supervisor : Asist Prof Turhan KAYA 2003- PAGE: 72 Jury : Asist. Prof. Turhan KAYA Asist. Prof A. Fikret KILIÇ Asist. Prof Tacettin ŞİMŞEK One of the most importent representatives of love literatür, a branch of folk Literature, in Eastern Anatolia is Aşık Şenlik, living in 19th century.His poems, sagas and the stories he classified appear to reflect his way of feeling and thinking. His works, which are the signs of his personal vievpoint and his stance towards social problems are important both from social and literary perspective. This study is intended to reveal Aşık Şenlik' s placeand importance in Love Style Poetry Tradition. The issue of Şenlik Branch in Love Style Poetry Tradition will be focwed on weryshortly in this study. Giving some imformation abaut Aşık Branches in Love Style Poetry Tradition, the minstrels and examples their works that could be obtained reflecting the branch of Aşık Şenlik were included in the study.