İdadilerde tarih ders programı
The History lesson curriculum in the idadis (high schools)
  1. Tez No: 125607
  2. Yazar: FATİH DEMİREL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERSİN GÜLSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
III ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İDADİLERDE TARİH DERS PROGRAMİ Fatih DEMİREL Danisman : Yrd. Doç. Dr. Ersin GÜLSOY 2003- Sayfa : 60 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Ersin GÜLSOY Tanzimat dönemi bir çok alanda olduğu gibi eğitim-öğretim alanında da bir çok yemlik getirmiştir. Bu dönemin yeniliklerinden birisi de bugünkü lise denginde sayılabilecek idadilerdir. İdadilerin ilk örneği 1850 yılında açılmış olan Darülmaarif okulunun bir bölümünde görülmektedir. İdadiler asıl olarak 1869 Maarif-i Umumiye Nizamnamesi 'nden sonra başlı başına bir öğretim kademesi olarak düşünülmüş ve açılmıştır. Bahsedilen nizamnamede bir an önce açılması düşünülen idadiler maddi imkansızlıklar sebebiyle açılamamıştır. Tanzimat döneminin geneline bakıldığında, ancak beş veya altı idadi açılabilmiştir. Öğretim süresi üç yıl olan idadilerin ikinci yılında Tarih-i Umûmi adlı ders okutulmaktadır. Birinci ve üçüncü sınıfında isa tarih dersi yoktur. Bahsedilen tarih dersinde, bu dönemde eski zaman olarak adlandırılan, Hz. Adem'in yaratılışından Roma İmparatorluğu'nun dağılmasına kadar geçen zamandaki devletlerin tarihi işlenmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS THE HISTORY LESSON CURRICULUM IN THE IDADIS (HIGH SCHOOLS) Fatih DEMİREI, Adviser: Ass.Prof. Dr. Ersin GÜLSOY 2003- Page: 60 Jury : Ass.Prof. Dr. Ersin GÜLSOY Several innovations had been made on education fields in the Tanzimat Period. One of these innovations was that opening of the idadiler (High School). The first Idadi was constructed in 1850 in the one section of Darulmaarif. After the Maarif-i Umumiye Nizamnamesi in 1 869 the idadi mekteps as high school had been envisaged and opened essentially. The opening of idadi that was envisaged construction immediately was delayed for impossibility of monetary. Five or six idadis had been opened in all Tanzimat period. Idadis that education period was three years had been educated general history (Tarih-i Umumi) in second year. There were not history lessons in first and three years. The general history lesson was educated from Prophet Adam to collapse of Rom Empire.