Quest for personhood: and analysis of female characters in Gail Godwin's The Perfectionists, Glass People, The Odd Woman, Violet Clay
  1. Tez No: 12561
  2. Yazar: HÜRRİYET KONUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMEL DOĞRAMACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezin amacı erkek hakimiyetinin günümüzde de sürdüğü bir toplumda, Gail Godwin' in kadın kahramanları nın, kendilerini bir birey olarak kabul ettirebilmek için verdikleri mücadeleyi sergilemek tir. Kendilerini anlatmak ta karşılaştıkları bu sorun, aslında Amerikan toplumunda yaşayan ve kendi durumlarının bilincinde olan, çoğu kadı nın ortak sorunudur. On dokuzuncu yüzyılın sonu ve yirmin ci yüzyılın başındaki feminist hareketler ve özellikle 1960 ların Kadın Bağımsızlık Hareketinin sonucunda, Ameri kan kadını bir çok hukuki engeli aşmıştır, fakat Amerikan kadınının toplumsal durumunda istenilen değişiklik meydana gelememiştir. Bu nedenle, cins ayrımı sorunu, günümüzde de kadının karşısına ciddi bir sorun olarak çıkmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, Gail Godwin' in ilk yapıtlarından olan The Perfectionist's. Glass People' The Odd Woman Violet Clay' deki kadın karakterlerin erkekler tarafından sadece cinsel ve duygusal doyum aracı olmaktan öte bir anlam taşı madıkları gerçeği üzerinde durulmaktadır. Çalışma, altı bölümden oluşmaktadır. îlk bölümde, i tarihsel süreç içinde Amerikan kadınının toplumsal deği şim evreleri incelendikten sonra, ikinci bölümde, Amerika Birleşik Devletlerinde, özellikle 1970 li yıllarda İÜ yaygınlaşıp günümüze değin süren, kadın sorunlarını ele alan, yeni yazım şeklinin önde gelen temsilcilerinden olan Gail Godwin' in edebi kimliği açıklanmaya çalışıla caktır. Üçüncü bölümden, altıncı bölüme kadar olan kısım da ise iki kadın kahraman türünün ortaya çıktığı gözlemle necektir: mutsuz evlilikleri boyunca, eşleri tarafından, kişiliklerinin ortaya çıkarılmasına olanak verilmeyen ka dın kahramanlar ve bağımsızlıklarına doğru adım atarken, annelik ve eşlik gibi geleneksel rollerinden sıyrılmış ve erkek egemenliğine başkaldıran kadın kahramanlar. Bu çalışma gelecekte de kadınların, toplumda, bi reysel yararlarının gerçekleşmesine öncelik tanıyacakla rını kanıtlamayı amaçlamıştır. Godwin' e göre kadın, top lumdaki yanlış inanışlar yüzünden bir yerde“kurban”du rumuna düşmüştür. Bundan kurtulmanın yolu ise, toplumun kadının ve erkeğin rolünü yeniden tanımlamaya çalışması dır. Rollerin tanımlanması değişmedikçe, kadın-erkek eşitliğinden söz etmek olanaksızdır. Bu değişim yolu ise aile yapısındaki köklü değişiklikten geçecektir. Öte yan dan, aile yapısındaki bu köklü değişiklik, toplumsal ya şamın diğer boyutlarına yansıyacak böylece toplumun ka dını değişik bir biçimde - algılama olanağı sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The thesis shows Godwin's female characters* struggle for self-expression in a male -dominate d society. The problem they encounter in order to be accepted as human beings mirrors that most American women, are aware that sex discrimination prevails in the contemporary American society although legal problems concerning /“ women's status were resolved after the founding of the woman's liberation movement in the 1960s. I will examine the portrayal of women who are reduced to objects of sexual and emotional pleasure, whose individuality is denied. In her early works: The Perfectionists Glass People The Odd Woman, Violet Clay, heroines make decisions about their own identities. The first chapter outlines the historical background of the changing position of American- women from colonial times to the present. The second attempts to point out Gail Godwin's place in the women centered writing of the 1970s. In Gail Godwin's novels there are two types of heroines which will be analyzed in chapters three to six: those whose personalities are repressed by their husbands in unhappy marriages, and those who pursue their independence, and abandon the traditional myths of femininity such as motherhood by refusing to accept ”personal" domination by men. This thesis will show that in all these four novels, Godwin urges that in the future women must pay more attention to their needs and give them the importance they deserve. For Godwin women should recognize the ways in which they have been victimized by society, giving rise to sexist assumptions. Change will come when the role models are altered and the family structure is revolutionized so that women are treated as equal. By challenging existing structures of domination, women can help to change society's perception of them.