Tiyatro parodileri örneğinde Berlin Parodi Tiyatrosu ve teyatral üslubu
Berlin Parody Theatre and its dramatic style in examples from theatre parodies
  1. Tez No: 125610
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
III ÖZET DOKTORA TEZİ TİYATRO PARODİLERİ ÖRNEĞİNDE BERLİN PARODİ TİYATROSU VE TEYATRAL ÜSLUBU Mustafa ÖZDEMİR Danışman : Prof.Dr. Ahmet AKYOL 2003- 325 Sayfa Üye : Prof.Dr. Ahmet AKYOL Prof.Dr. Yümaz ÖZBEK Prof.Dr. S.Zeki BAYRAM Doç.Dr. Ayten ER Doç.Dr. Arif ÜNAL Bu çalışmada, Alman tiyatro tarihi içinde on dokuzuncu yüzyıl sonları ve yirminci yüzyılın başlarında faaliyet göstermiş olan Berlin Parodi Tiyatrosu'nun tarihsel gelişimi ve teyatral üslubu, tiyatro parodileri örneğinde tiyatro bilimi açısından karşılaştırmalı bir yöntemle irdelenmiştir. Çalışma, giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde, parodi tiyatrosu ve tiyatro parodileri araştırmaları, Alman tiyatrosu ve Berlin'deki tiyatrolar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde Berlin Parodi Tiyatrosu'nun tarihi, belgesel bir yaklaşımla aktarılmıştır. Üçüncü bölümde Berlin Parodi Tiyatrosu'nun sahnelediği tiyatro parodilerindeki ortak belirleyici ve yapısal özellikleri, örnek çözümlemelerle dile getirilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde Berlin Parodi Tiyatrosu'nun sahnelediği tiyatro parodilerindeki teyatral üslup belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PH.D. THESIS BERLIN PARODY THEATRE AND ITS DRAMATIC STYLE IN EXAMPLES FROM THEATRE PARODIES by Mustafa ÖZDEMİR Supervisor : Prof.Dr. Ahmet AKYOL 2003-Pages: 325 Jury : Prof.Dr. Ahmet AKYOL Prof.Dr. Yılmaz ÖZBEK Prof.Dr. S.Zeki BAYRAM AssocProf. Ayteu ER AssocProf, Arif ÜNAL In this study the dramatic style and historical development of Berlin Parody Theatre, which showed activity in the late nineteenth century and the beginning of the twentieth century within German Drama history, have been investigated with a comparative method from the dramatic point of view. The study consists of an introduction, three main parts and a conclusion. The introductory part of the study focuses on parody theatre and its dramatic parody researches, German Theatre and the theatres in Berlin. The second part of the study gives an account of the history of Berlin Parody theatre through a documentary approach. The third part is intended to convey the common, distinctive and structural characteristics of the theatre parodies put on stage by Berlin parody Theatre with sample analyses. The fourth part aims to determine the theatrical style of theatre parodies performed by Berlin Parody Theatre.