İlköğretim müfettişleri ile aday öğretmenlerin, rehberlik algı ve beklentilerinin karşılaştırlması (Şanlıurfa ili örneği)
  1. Tez No: 125612
  2. Yazar: ÖMER GÖKDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
m ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZÎ İLKÖĞRETİM MÜFETTİŞLER UM ADAY ÖĞRETMENLERK REHBERLİK ALGI VE BEKLENTİLERÎ^ KARŞILAŞTIRILMASI. Ömer GÖKDAŞ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mehmet KÖK 2003-SAYFA:176 Jüri : Bu araştırmanın amacı, Şanlıurfa İli'nde görev yapan ilköğretim müfettişlerinin rehberlik ve mesleki yardım davranışları hakkında, aynı il'in merkez, ilçe ve köylerinde çalışan aday öğretmenlerin, algı ve beklentileri ile aynı konularda aday öğretmenlerin mesleğe hazırlıkları ve uygulamadaki başarılan hususunda, müfettişlerin algı ve beklentileri, bu algı ve beklentilerin karşılaştırılmasnın saptanmasıdır. Araştırmacı taralından geliştirilmiş olan anket, Şanlıurfa % ilçe ve köylerindeki, 2002-2003 eğitim ve öğretim yılında göreve atanmış olan, toplam 1050 aday öğretmenden, 312 sine, ve Şanlıurfa ili'nde görev yapan 40 ilköğretim müfettişine uygulanmıştır. Verilerin toplanmasından sonra frekans, yüzde, aritmetik ortalama, x2, t- testi, tek yönlü varyans analizi, ''SPSS fer MS Windows" paket programından yararlanılarak, analizleri yapılmıştır. Anketlerin değerlendirilmesi sonucunda tablolar oluşturulmuş ve şu sonuçlar elde edilmiştir. Araştırma, amacıyla ilgili konu başlıklarına göre; aday öğretmenlerin, ilköğretim müfettişlerinin rehberlik ve meslekî yardım sürecinde tespit ettikleri yeterli davranışlarının, yetersiz davranışlarından daha âzla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın, ilköğretim müfettişlerinin rehberlik ve mesleki yardım hizmetini yürüttükleri aday öğretmenlerde, mesleki yönden gördükleri yeterli davranışların daha az olduğu, mesleki açıdan oldukça yetersiz oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca aday öğretmenlerin ve ilköğretim müfettişlerinin kişisel bilgilerine (cinsiyet, yaş, görev yeri, görevleri, branş) göre algı ve beklentileri arasında, farklılığın olmadığına ilişkin sonuçlar çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT POST-GRADUATE LİSANS THESIS THE CtMPÂRASÎÖN OF THE PERCEPTIONS AND THE EXPECTATIONS OF THE CANDIDATE TEACHERS AND THE PRIMARY İNSPECTATORS THROUGHOUT GUÎDÎNO. ÖmerGÖKDAŞ Cossetor: YsdL Dec. Dr. Mehmet KÖK 2003-PAGE:176 tay. rrr^ıvcffıVfiır»' The aim of this search is to fix the inspectators, working in Şanlıurfa, guiding and professional behaviours of help the perceptions and expectations of the candidate teachers working in some city-center and in villages of this city and in the same subjects the preparactions for their carerr and the success in practice and the expectations and perceptions of the inspectators and the comparasions of these perceptions and expectations. The questionare improved by the searcher has been applied to 3 12 teachers among 1050 condidate teachers appointed to the city-center, the districts and the villages of Şanlıurfa in 2002-2003 Education Ed. Year And It has been also applied to 40 primary inspectators working in Şanlıurfa. After assembling the date, anclyses have been accomplished, using frekans, percent, arithmetic avarage x2, t- dest one direct varyans analysis“SPSS for Ms Windows”packet program As a conseguence of the evolvations of the questionares, charts have been made and these resuts have been acquired. According to the subject-titles related to the purpose of search; the sufficient behaviours of the candidate-teachers have been seemed more than the insufficient behaviours during the quiding ant professional help of the primary school inspectetors. Conversely, It was proved that they are rather insufficient in terms of profession and they have less behaviours in terms of professions durng the quidng and professonel service of the help of primary school-inpectators. Furthermore, It was infered that there is no discrepancy between the perceptions and the expectations of teachers acccording to personal information-sex-age the place of duty and duties and branches of candidate teachers and primary inspectators.