Aday ögretmenlerin işbaşında yetiştirilmesinde ilköğretim müfettişlerinin rolü
Roles of primary education supervisors in training candiate teachers on job
- Tez No: 206990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADUMAN KAPUSUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu arastırmanın amacı, aday ögretmenlerin isbasında yetistirilmelerikonusunda ilkögretim müfettislerinin rollerini, ögretmen ve ilkögretimmüfettislerinin görüslerini degerlendirerek belirlemektir.Arastırmanın evrenini Bolu ve Düzce illerindeki ilkögretim okullarında 2002-2003 ve 2003-2004 egitim ögretim yıllarında aday ögretmen olarak görev yapantoplam 297 ögretmen ve bu yıllarda rehberlik ve denetim etkinliklerine katılan Boluve Düzce l Milli Egitim Müdürlügü'nde görev yapan 35 ilkögretim müfettisiolusturmaktadır. Ögretmen örneklemi ise evrenden, ?Basit Tesadüfî Örnekleme?yöntemiyle belirlenen 221 ögretmenden olusmaktadır.Arastırma nicel ve betimsel bir arastırmadır. Arastırmada; verileri toplamakiçin, Akbas tarafından gelistirilen anket kullanılmıstır. Ölçegin birinci bölümündekisisel bilgiler, ikinci bölümünde müfettislerin ögretmenlere yaptıkları rehberlik veisbasında yetistirme etkinlikleri ile ilgili 48 soru bulunmaktadır.Geriye dönen ve geçerli sayılan; 152'si ögretmen, 26'sı müfettis, toplam 178adet anketten elde edilen veriler, SPSS 10.0 bilgisayar programı kullanılarak analizedilmis, verilen cevapların frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapmalarıhesaplanmıstır. Verilerin analizinde ayrıca, t-testi , tek yönlü varyans analizi ve PostHoc Tukey HSD testi istatistiksel yöntemleri kullanılmıstır. Farkların hangigruplardan kaynaklandıgı .05 anlamlılık düzeyinde test edilmistir.Arastırmanın verilerine dayalı olarak asagıdaki bulgulara ulasılmıstır.- Aday ögretmenlerin isbasında yetistirilmesinde ilkögretim müfettislerininrolü ile ilgili ögretmen görüsleri arasında cinsiyet, ögrenim düzeyi, brans, aldıklarıhizmet içi egitim degiskenleri yönünden, anlamlı bir fark bulunmamıstır.- Aday ögretmenlerin isbasında yetistirilmesinde ilkögretim müfettislerininrolü ve isbasında yetistirme etkinlikleri ile ilgili müfettisler ögretmenlere göre dahayeterli olduklarını düsünmektedirler.- Ögretmenler aday ögretmenlerin isbasında yetistirilmesinde ilkögretimmüfettislerinin rolü ve yetistirme etkinliklerinin yeterli olmadıgını düsünmektedirler.Müfettislerin cinsiyetlerinin, kıdemlerinin, ögrenim durumlarını, branslarının farklıolması onların aday ögretmenlere yapılan isbasında yetistirme etkinlikleri ile ilgilialgılarını degistirmemektedir.- Müfettislerin, aldıkları özel egitime göre: Denetim konusunda EYD (2+2)egitimi alan müfettisler; hizmet içi egitim alan müfettislere göre aday ögretmenlerinisbasında yetistirilmesindeki etkiliklerini daha yüksek görmektedirler
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the roles of primary educationsupervisors in training of candiate teachers on the job by assessing the opinions ofteachers and primary education supervisors.The population of the study covered the candiate teachers (totaly 297teachers) in primary education schools located in Bolu and Düzce and primaryeducation supervisors (35 supervisors) working in Bolu And Düzce Directorates ofNational Education as guides and supervisors. Sub-population of the researchcovered 221 teachers determined by Simple Random Sampling Method.The research was a quantitative, survey study. In the research thequestionnaire developed by Akbas was used.In the firs part of the questionnaire,there were personal information, in the second part, there were 48 items related to thesupervisiory and on the job training activities.Totaly, 178 questionnaies (152 from teachers, 26 from supervisors) weretaken into account and analyzed by SPSS 10.0 programme and statistical proceduressuch as, frequency, percent, arithmetical mean and standart deviation were made. Inthe analyses of the data, t test, one-way variance analysis, PART Hoc Tukey HSDTest .05 significance score was accepted as important in determining the differences.As a result of the research, the following findings were achieved:- There were no significant differences between the ideas of teachers relatedto the roles of primary education supervisors by sex, level of education, branch, inservice training.- The supervisors thought that they were more efficient in on the job-trainingof the candidate teachers than the teachers.- Teachers thought that the primary education supervisors weren?t efficient inon the job-training of the candidate teachers.- The ideas of the primary education supervisors didn?t change by sex,working duration, level of education, branch.- Related to the special education, the supervisors who took ?EducationalAdministration and supervision (2+2)? training found the training of the candidateteachers more successful than the supervisors who took in-service training.