Örgütlerin büyüme sürecindeki yapısal değişim modellerinin incelenmesi ve bir uygulama
Analysis of the constructural change models in the process of the growth of the organizations on practice
  1. Tez No: 125722
  2. Yazar: MUSTAFA HOTAMIŞLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
DOKTORA TEZ ÖZETİ ÖRGÜTLERİN BÜYÜME SÜRECİNDEKİ YAPISAL DEĞİŞİM MODELLERİNİN İNCELENMESİ VE BİR UYGULAMA Mustafa HOT AMİŞLI İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temmuz-2003 Danışman: Prof. Dr. Ali AKDEMİR Bu çalışma, örgüt düzeyinde örgütsel büyümenin devam eden gelişim sürecindeki yapısal değişimlerin, Larry E. Greiner Örgütsel Büyüme Modeli açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Bu araştırma çalışması, örgüt yaşamında yaşamsal önem taşıyan örgütsel büyümenin kapsamını, Greiner Büyüme Modeline göre“Niçin, Nasıl”gerçekleştiğini açıklamaktadır. Bu çalışma konunun içeriğini örgütsel büyüme sürecini anlamamıza yardımcı olacaktır. Çalışma ayrıca örgütsel büyümede Greiner Büyüme Modeli uygulamalarının, örgüt yapısı ve örgüt kültürünün örgüt yaşam aşamalarına göre, nasıl oluştuğunun da anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Kordsa A.Ş., geniş ve kapsamlı bir örnek olay çalışması için örgüt yönetiminin taahhüdü, yönetim şekillerindeki değişiklikler, modern yönetim teorilerinin adaptasyonu ve örgütsel büyümenin, sürdürülebilirliğinin nicel ve nitel açıdan sağladığı, ileri bir teknoloji ortamı ve dinamik bir rekabet ortamı gibi seçici ölçütlerden oluşan bir araştırma çalışmakonusu olarak seçilmiştir. Bu çalışma örgütsel büyüme uygulamaları ile ilgili olarak, Kordsa A.Ş.'nin 1973'den 1998 yılına kadar uzanan bir zaman aralığını kapsamaktadır. Çalışmanın kavramsal çerçevesi, örgüt yaşam seyrinde bir safha olan örgütsel büyüme safhası ve L.E. Grciner'in Örgütsel Büyüme Modeli teorisinin bir sentezidir. Ön araştırma; örgütsel büyüme, büyüme türleri, büyümenin sonuçları ve Greiner Büyüme Modeli ve Greiner Büyüme Modeli uygulamalarının, örgüt yapısı ve örgüt kültürüne olan yansımaları üzerinde olmuştur. Teori ve uygulamaya dönük örgütsel büyüme ve Greiner Örgütsel Büyüme Modelinin literatürdeki iç içeliği, Greiner Modeli uygulamalarının, örgüt yapısına ve örgüt kültürüne yansıması matrisindeki anahtar değişkenlerin pozisyonları için bir esas olarak sunulmaktadır. Greiner Örgütsel Büyüme Modeli uygulamalarının; örgüt yapısı ve örgüt kültürü arasındaki ilişkinin detaylı bir açıklaması ile ilgili bilgi toplamak için, nitel bir araştırmada yapılandırılmış görüşme yöntemi ve doküman taraması yapılmıştır. Anahtar araştırma sonuçları kapsamlı şekilde, Greiner Örgütsel Büyüme Modelinin stratejik yönetim eksenli olarak incelenerek değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF THE CON STRUCTURAL CHANGE MODELS IN THE PROCESS OF THE GROWTH OF THE ORGANIZATIONS AND A PRACTICE Mustafa HOTAMIŞLI Department of Management Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences July 2003 Advisor: Prof. Dr. Ali AKDEMİR The study aims to inquire, in terms of Larry E. Greiner's Model of Organizational Growth, in the development process of structural changes at organizational level. The present case study explicitly reveal how, why realizing according to Greiner's Model of Organizational Growth. This study will help to understand to us, the process of organizational growth and the content of the subject. In addition this study, will help to understand along with organizational growth which comprising according to phases of organizational life cycle of the organizational culture and organization structure of the strategies of Greiner's Model of Organizational Growth.Due to such motivating facts as the promise made by organization management beforehand to allow me to conduct a comprehensive survey, changes in the management styles, adaptation of the theories of modern management and the ability of ongoing continious of the growth's providing in the extend of qualitative, an advanced and techonological manufacturing environment and a dynamic competitive atmosphere. Kordsa A.Ş. was chosen to be handled for our analysis. The research covers prospective practising of organizational growth and organization history of Kordsa Corporation from 1973 to 1998. Theoritical framework of the study, is a synthesis of Greiner's Model of Organizational Growth and being a phase in the Organizational Life Cycle with organizational growth. Prelimenary research was based on; organizational growth, practisings of organizational growth results of organizational growth and constructural change models in the process of the growth of the organizations. Since there is closely interconnected as for theory and practicing Grainer's Model of Organizational Growth and organizational growth has been presenting as a basis for positions of key variables, in a matrix of dimensional states to reelects of Greiner's Model of Organizational Growth implementings on organizational structure and organizational culture. To gather the necessary information for a detailed explanation of Greiner's Model of Organizational Growth relationship, between organizational structure and organizational growth which structured interview method, with a qualitical research and document scanning was used. Key research results has been indicating, the evalution by inquiring as focused on strategic management of Greiner's Model of Organizational Growth. VI