Türkiye Türkçesi ağızlarında kalıcı isim yapmada isim çekim eklerinin kullanımı
The Use of noun inflection suffixes in making permanent noun in Turkey Turkish dialects
  1. Tez No: 125721
  2. Yazar: HATİCE YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDOĞAN BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
II ÖZET TÜRKİYE TÜRKÇESİ AĞIZLARINDA KALICI İSİM YAPMADA İSİM ÇEKİM EKLERİNİN KULLANIMI HATİCE YAMAN Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ağustos 2003 Danışman: Doç. Dr. Erdoğan BOZ Çalışmamızda, Türkiye Türkçesi ağızlarında kakçı isim yapmış olan isim çekim ekleri incelenmiştir. Türkçe sondan eklemeli bir dil olduğu için yeni bir kavram karşısında kelime türetmek kolay olmaktadır. Yeni bir kavramı ifade ederken de yapım eklerinden faydalanırız. Bunun yanında aslında çekim eki olan isim çekim ekleri fonksiyon değiştirerek yapım eki halinde de kullanılmaktadır. Türkiye Türkçesi ağızlarında isim çekim ekleri ile türetilmiş olan kelimelerin belirlenebilmesi için bu çalışmayı yaptık. Eserimizde isim çekim eklerini belli sınıflandırmalara tabi tutmaya çalıştık. Bu çalışmada bulduğumuz verileri sonuç bölümünde tablolarla belirttik.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT The Use of Noun Inflection Suffixes In Making Permanent Noun In Turkey Turkish Dialecdialects HATİCE YAMAN Turkish Language and Literature Main Science Department Afyon Kocatepe University Social Science institute August 2003 Supervisor : Doç. Dr. Erdoğan BOZ In this work we search, Türkiye Turkish language dialect which explain a new concept with noun inf lectional suffixes that have made permanent nouns. It is easy to derive words,.in face of a new concept, because Turkish language is an inflectional language. While we are explaining a new concept, we use consructional suffixes. On the other hand, the inflectional suffixes which are noun inflectional suffixes in fact, change their structure and become constructional suffixes. We did this work to designate the words which are derived from noun inflectional suffixes. In our work we try to classify the noun inflectional suffixes. At last I stated the result part which I reached at the end of this study.