E-devlet uygulamalarından Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi Portalı (UYAP)'ın etkinliğini belirlemeye yönelik Ankara Barosu avukatları üzerine bir alan araştırması
Ankara Bar Association field research for one of e-government applications; determination of the efficiency of Ministry of Justice National Judiciary Informatics System (UYAP)
- Tez No: 330250
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kamu hizmetlerinin sunumunda bilgisayar ve internet kullanımı sonucu yaşanan gelişmelere paralel olarak birçok ülkede elektronik devlet projeleri tasarlanmıştır. Bu projeler, pilot bölgelerden alınan sonuçların geliştirilmesiyle e-devlet uygulaması olarak yerleşik duruma getirilmiştir. Türkiye'de, e-devlet yapılanmasının e-adalet ağını Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi Portalı oluşturmaktadır. 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu madde 445/I fıkrası gereğince UYAP, adalet hizmetlerinin elektronik ortamda yürütülmesi amacıyla oluşturulan bilişim sistemidir.Sistemin paydaşları arasında yer alan avukatlar UYAP ile birçok yargı işlemini elektronik ortamda yapabilmektedir. Avukatların bazı işlemlerini UYAP aracılığıyla bürolarından yapabilmeleri bürokrasiyi ve zaman kaybını azaltmakta, ekonomiklik sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı; UYAP ile, bürolarında çalışmakta olan avukatların sisteme dair algılarını ve uygulamada yaşadıkları sıkıntıların neler olduğunu araştırmaktır. Bunun yanında, çıkarılacak sonuç ve öneriler ile sistemin daha etkin duruma getirilmesi için yapılması gerekenlerin belirlenmesi de amaçlanmıştır.Çalışmanın amacını gerçekleştirmek için uygulanan anket; demografik özellikler ve bilgi teknolojileri ile UYAP hakkında sorular olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Çalışma evreninin çok kapsamlı olması nedeniyle zaman ve maliyet kısıtlılığı da gözetilerek Ankara Barosu'ndaki avukatlardan tesadüfî örneklem seçilmiştir. Anket 400 avukat ile sınırlı tutulmuştur. Anketlerden alınan sonuçlar bir takım istatistikî testlere tabii tutularak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.Araştırmaya katılan avukatların UYAP ve bilgi teknolojilerini kullanmalarıyla ilgili değerlendirmelerine bakıldığında, avukatların % 86,2'si UYAP ve bilgi teknolojilerine karşı olumlu bir algıya sahip iken, % 13,8'i olumsuz bir algıya sahiptirler. Buna göre UYAP'ın oldukça yüksek bir oranda olumlu ve verimli olduğu kanaati belirtilmiştir. Araştırma kapsamında UYAP kullanımının olumsuz olma nedenleri sorgulandığında sistemin etkin olarak çalışmadığı, zaman zaman donukluk olduğu ifade edilmiştir. Sistemin güçlü yönlerine ilişkin değerlendirmelerde ilk olarak UYAP'ın zaman kaybına uğramadan iş takibine fırsat vermesi belirtilmiştir. Aynı zamanda ekonomik ve zaman tasarrufu sağlaması; kesintisiz iletişim, bürokrasiden kurtulma, UYAP kullanımının güçlü yanları olarak ifade edilmiştir.Yapılan istatistikî testler sonucunda araştırmaya katılan avukatların UYAP algılarının; yaş değerlerine, çalışma sürelerine, bilgisayar ortamında çalışma sürelerine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Yaş, çalışma süresi ve bilgisayar ortamında çalışma süresi arttıkça olumsuz değerlendirmelerin olduğu görülmüştür. UYAP eğitimi alanların ve UYAP ile gün içerisinde daha fazla işlem yapanların sorulara verdiği cevap ortalamalarının daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Electronic government projects have been designed in the provision of public services in many countries in line with the developments as a consequence of the use of computers and the internet. These projects have been optimized as permanent e-government practices, through the development of the results obtained from the pilot areas. In Turkey, the Ministry of Justice, National Judiciary Informatics System constitutes the e-justice network of e-government structuring. In accordance with clause 445/I of Code of Civil Procedures numbered 6100, UYAP is an informatics system constituted for the purpose of conducting judicial services in electronic medium.Attorneys who stand as stakeholders of the said system are able to perform many judicial procedures electronically through UYAP. Attorneys? carrying out some of their operations from their offices through UYAP decreases bureaucracy and waste of time, which in turn provides economic advantage. The purpose of this study is the exploration of the encountered problems by the lawyers working at their offices and their perceptions of the UYAP system. In addition to this, determination of the actions to be taken was targeted for the dynamization of the system through results and suggestions coming out.Questionnaire that was applied to put the goal of the study into practice consists of two parts: demographic characteristics & information technologies and questions related to UYAP. Because of the large scale content of the study, considering the limitations of time and expenditure as well, random samples were chosen among lawyers in Ankara Bar Association. Survey was limited to 400 lawyers. Results obtained from the surveys were analyzed and interpreted by subjecting to some statistical tests.When we look at the attorneys? assessment of UYAP and use of information technologies we see that 86.2% of them has a positive view on UYAP and information technologies whereas the remaining 13.8 % has a negative attitude towards the same. Accordingly, it becomes clear that there is a very highly common belief recognizing the usefulness and effectiveness of UYAP. Those who stated a negative opinion on use of UYAP within the scope of the survey explained their reasons pointing out the failure of the system to function effectively, and the dimness they have sometimes experienced. On the other hand, the assessments made in favor of the system first made reference to its strong abilities, that is, the fact that UYAP allows work follow up without any time loss. Among the other strengths of UYAP as revealed in the survey are its qualities of being economic and time saving, uninterrupted communication, and avoidance of bureaucracy.As a result of the statistical tests performed, it has been found out that assessments of UYAP by the attorneys attending the foregoing survey varied by their age, working times, and working times spent by using computers. It has been seen that as the age, working time and time spent in computer work increase, the negative opinions arise. It has been also seen that average score of the answers given by those who had undergone training on UYAP and have spent more time with UYAP on a daily basis are higher.