33 numaralı Kütahya şer'iye sicili transkripsiyon ve değerlendirme
Kütahya şeriye sicili's which 33 number transkription
  1. Tez No: 125747
  2. Yazar: İSMAİL GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ AKSANYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 560
Özet
ÖZET Şer'îye sicilleri, kadıların görevleri gereği mahkemelerde verdikleri hükümleri, merkezden gelen belgeleri ve sorumlu oldukları yerlerdeki önemli olayları kaydettikleri defterdir. Şer'îye Sicillerinden, o dönemin ekonomik, sosyal, kültürel ve hukukî durumunu, askerlikle ilgili bilgileri, savaş öncesi ve sonrası toplumsal olaylarını çıkarmak mümkündür. İncelenen bu defter, Kütahya'nın 33 numaralı şer'îye sicili defteri olup, bu defter 16 Haziran 1855, 28 Aralık 1856 tarihleri arasını kapsamaktadır. Defterde 406 adet belge vardır. Merkezden gelen fermanlar, tayinler, anlaşma belgelerinin yanında mahalli hükümlerde mevcuttur. Bu çalışmada, defterdeki belgelerin hepsi tercüme edilmiş ve genel bir değerlendirme yapılmıştır. Ayrıca defterden yararlanılarak Kütahya'nın idari taksimatı ve vakıfları hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Court Records are the notebooks on which the judges write down their decisions they make because of their jobs, the documents which come from the go vernment adminisrative central and the İmportanat incidents that happen the places they have resposible for. It is possible to learn from court records, the social, cultural, law, economical situations of that period, the information of army, the social incidents before and after the wars. This examied notebook is Kütahya' s 33 numbered court records and it includes the period between 16 June 1855, 28 December 1856 There are 406 judgements and they are all local registrations. It is possible that the documents which come from the goverment admi-nistrati ve central may be written down on another notebook. The judgements on the notebook are all translated and a general statement is made. Also information about Kütahya's management arid charities is given by the help of this notebook.