27 numaralı Kütahya şer'iye sicilinin transkripsiyonu ve edisyon kritiği
27 th numbered, the transkription and addition critique of Kütahya's religious law registration
- Tez No: 125750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜN ATTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 690
Özet
ÖZET Seriye Sicilleri Osmanlı tarihinin aydınlatılmasında çok önemli yere sahip birinci elden kaynaklardan biridir. Bu sicillerin incelenmesi sonucunda, bunların kaleme alındığı dönemin hukuki, iktisadi, sosyal, siyasi ve askeri yapısı hakkında geniş bir bilgi düzeyine erişmek mümkündür. Aynı zamanda bu belgeler şehir tarihlerinin aydınlatılmasında yerel tarih araştırmacılarına zengin bir malzeme yığını sunmaktadır. 27 numaralı Kütahya Seriye Sicili ağırlıklı olarak H. 1266- 1267 yıllarında kaleme alınmıştır. Ancak defterde H.1265 ve 1268 yıllarına ait belgeler de mevcuttur. Söz konusu defterin kaleme alındığı bu hicri yıllar M. 1848, 1849, 1850 ve 1851 yıllarına tekabül etmektedir. Bu defter Kütahya kadıları tarafından devam ettirilen Türk- İslâm hukuk geleneğinin bir ürünüdür. Her türlü hukuki muamelenin kaydedilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Yapılan bu çalışma ile Kütahya'nın sosyal ve iktisadi tarihi ile şehirdeki yer ve şahıs isimleri hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak mümkündür. Bu belgelerin incelenmesi sonucu toplumun genel yapısı gelenekleri müslüman ve gayrimüslimlerin birbirleriyle ilişkileri, aile kurumu, miras taksimi, adalet ve eşitlik anlayışı, vesayet ve nafaka kavramları, toplumun mali durumu ile sosyal devlet anlayışının türlü yansımaları hakkında bir kanaate ulaşma imkanı mevcuttur. Bu çalışmayla Kütahya ve Osmanlı tarihi araştırmalarına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The registers of religious laws of Kütahya is one of the important sources which can be used for highlighting Ottoman Empire. With the help of these documents, we can learn a lot of things about the judicial, political, economic, social, military structure of the society in that period of time. The 27 th register of religious laws of Kütahya was written in H. 1266- 1267. In additition, we can see some other documentaries that were written in H.1265 and 1268. These dates equal to M.1848, 1849, 1850 and 1852 This register, is the result of the Turkish Islamic judical traditions that were continued by the Islamic judge of Kütahya and It appeored as a result of registering all kinds of judical applicotions. With this research, It is possible to reach the information about Kütahya' s social, economic history and the place names, the names that people used. As a result of researching these documantaries, the general structure of the society, traditions the relations between muslims and people who weren't muslim can be learnt besides, we can learn a lot of things the family institution, assigning a subsistence, justice, the understanding of equality and guardianship and alimony cancept, economic. Situation of the society, various reflections of social government's understanding. With this work, it's aimed to contribute to Kütahya' s and Ottoman's history.