1845 (H. 1261) tarihli Temettü'at Defterlerine göre Kütahya şehri (Polat Bey, Efendibola, Ahi Mustafa, Cedid, Kadışeyh ve Şehreküstü Mahalleleri)'nin iktisadi ve içtimai durumu
The Economic and social conditions of Polad Bey, Efendibola, Ahi Mustafa, Cedid, Kadışeyh and Şehreküstü 1uarters of Kütahya city according to the 1845 dated incoming tax books
  1. Tez No: 125751
  2. Yazar: TÜRKER ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN BASRİ KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
ÖZET Osmanlı Devleti'nde, Tanzimat'ın ilanıyla birlikte değişik isim ve şekillerde alınan vergilerden bir kısmı kaldırılarak, herkesin ödeme gücüne göre yeniden düzenleme yapılmış ve hane reislerinin gelirlerini tespit prensibine dayanan, temettü' vergisi konulmuştur. Bu verginin kaydedildiği defterlere de Temettü'at Defterleri denilmiştir. 19. yüzyılın sosyo- ekonomik yapısı hakkında oldukça önemli bilgiler veren Temettü'at Defterleri, günümüzde Başbakanlık Osmanlı Arşivinde bulunmaktadır. 1988'de tasnif çalışmaları tamamlanarak araştırmacıların hizmetine sunulan Temettü'at Defterleri, vergiye tabi toprak, hayvan, kira gelirleri ile meslek ve sanat gelirlerinin kaydedilmesiyle oluşmuştur. Temettü'at Defterleri'nden dönemin nüfusunu, bölgenin iktisadi, ticari, durumunu, arazî yapısı ve zirai üretimini, hayvan dağılımını, ailelerin gelir ve refah seviyesi ile sanat ve üretimi gibi pek çok konuda bilgi bulmak mümkündür. Yüksek lisans tez çalışması olarak bu defterlerden, aşağıdaki mahallelerin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapılmıştır. ML.VRD.TMT. 8744 Polad Bey Mahallesi ML.VRD.TMT. 8745 Efendibola Mahallesi ML.VRD.TMT. 8747 Ahî Mustafa Mahallesi ML.VRD.TMT. 875 1 Cedid Mahallesi ML.VRD.TMT. 8752 Kadışeyh Mahallesi ML.VRD.TMT. 8766 Şehreküstü Mahallesi
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT With the declaration of the reorganization in the Ottoman Empire an incoming tax was reconstructed by removing some taxes in different types and lables. And then an Income Tax was applied that is based on family's economik conditions. The book in which these taxes were registered has been called Income Tax Books. The Income Tax books, which give extremely important information about the social and economic structure of the 19th century are existed in the Ottoman Archives Of Prime Ministry. The income tax books were presented to the researches after the classification which was completed in 1988. These books are consisted of the registration of the incomes based on land, animal, rent incomes and profession and craft incomes. It is possible to find out information ebaut a lot of subjects such as the term's population, the economical and commercial conditions, the fields structure, agricultural pruduction, animals dispersion, family's income and comfort level and of craft and prediction. The trascription and evaluation of the fallowing districts are made as a Master thesis work: ML.VRD.TMT. 8744 Polad Bey Quarter ML.VRD.TMT. 8745 Efendibola Quarter ML.VRD.TMT. 8747 AM Mustafa Quarter ML.VRD.TMT. 8751 Cedid Quarter ML.VRD.TMT. 8752 Kadışeyh Quarter ML.VRD.TMT. 8766 Şehreküstü Quarter