Hüseyin Cahit Yalçın'ın makaleleri
Hüseyin Cahit Yalçın's articles
- Tez No: 125753
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ACEHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZET Çalışmamız Hüseyin Cahit Yalçın'ın çeşitli gazete ve dergilerde yazdığı makaleleri içermektedir. Balıkesir'de doğan Hüseyin Cahit Yalçın, Serez'de Askeri Rüştiye'yi bitirmiştir. Pek çok dergi ve gazetelerde yazan Hüseyin Cahit Yalçın, bir ara Sadrazam Küçük Sait Paşa'nın da desteğiyle Dersaadet İdadi-i Mülk-i Şahanesi'nde Kitabet ve müdürlük yapmıştır. Makaleleri ile ilgi toplayan Yalçın'ın Fransızca'dan yaptığı hikaye ve roman çevirileri bizim için önemlidir. Batı etkisi altında kalarak yazdığı Sarf ve Nahiv adındaki eseri ilk dilbilgisi kitabı olarak sayılabilir.“Yaz Hatıraları”,“Röneka”,“Duman”,“Uykusuz Kalırken”,“Köy Düğünü”,“Koruda”,“Ramazanda Bir Gece”, adlı hikayeleri;“Nadide”,“Hayal İçinde”,“adlı romanları; ”Hasta Çocuk“, ”Bayram Sabahı“, ”Küçük Kız“ adlı fıkraları;”Samimi Teessürler" adlı mensur şiirleri vardır. Çalışmamızda Hüseyin Cahit Yalçın'ın gazete ve dergi köşelerinde kalmış makalelerini kronolojik sırası ile inceledik. Makalelerin hepsini değil, en seçkin olanlarını seçtik. Amacımız Hüseyin Cahit Yalçın'ın gazete köşelerinde kalan makalelerini edebiyat dünyasına tanıtmaktı. Yine makalelerinden hareketle sanat ve edebiyat görüşünün ortaya çıkmasına da katkıda bulunmak istedik. Çalışmamızı sonuç bölümünden sonra ise tezimizi hazırlarken yararlandığımız kaynakların bir listesini verdik. Tezimiz baştan sona kadar Hüseyin Cahit Yalçın'ın gazetelerde yer alan makalelerini kapsamaktadır. Edebiyat dünyasına Hüseyin Cahit Yalçın'ın kendine has çizgisini de taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Our work includes the essays which were written by Hüseyin Cahit Yalçın on kinds of newspapers and magazines, Hüseyin Cahit Yalçın who was born in Balıkesir, graduated from military school in Serez. Hüseyin Cahit Yalçın who wrote for most of newspaper and magazines, for a moment he worked as rhetoric and french teacher with the support of grand vizier Küçük Sait Paşa and also managed the Mercan İdadi (high school). Ransilations of novel and story of Yalçın who took attention on himself with his essay was very important for us. Sarf and Nahiv could be considered as a first linguistic book which was written under the influence of west. He had stories named“Yaz Hatıraları”,“Röneka”,“Duman”,“Uykusuz Kalırken”,“Köy Düğünü”,“Koruda”,“Ramazanda Bir Gece”, novels named;“Nadide”,“Hayal İçinde”,“and poems named; ”Samimi Teessürler". We examined Hüseyin Cahit Yalçın' s essays which were forgotten in newspapers and magazines chrondogically. We choosed he essays which were elite not all oh them. Our purpase was to introduce his essays which were forgotten in newspapers and magzines. We also wanted to contribue to appear his opinon of art and literature by examining his essays. We gave the list of written source which we had help when we prepared our thesis after our Works lonclusion port. Our thesis was entirely composed of Hüseyin Cahit Yalçın's essays that replaced in newspaper and it also introduced the still of Hüseyin Cahit Yalçın to the literature world.