Aerobik ve anaerobik egzersizlerin üniversite okuyan erkek öğrencilerin dolaşım, solunum sistemleri ile vücut yağ oranları üzerine etkileri
Aerobic and unaerobic exercises to systems and body fat proportion of male university students
- Tez No: 125762
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; üniversitede okuyan erkek öğrencilere uygulanan aerobik ve anaerobik egzersizlerin dolaşım ve solunum sistemleri ile vücut yağ oranlan üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmaya Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu' nda eğitim gören 45 sağlıklı erkek öğrenci katılmış, bunlardan 15 kişi aerobik grup, 15 kişi anaerobik grup ve 15 kişide kontrol grubu olmak üzere üç grup oluşturulmuştur. Tüm öğrencilerin çalışmaları öncesi ve sonrası boy, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, istirahat kalp atım sayısı, diastolik kan basınçları, sistolik kan basınçları, 12 dakikalık koşu ( cooper testi), dikey sıçrama değerleri, vital kapasite, zorlu vital kapasiteleri, aerobik ve anaerobik güç değerleri tespit edilmiştir. Deney grupları 8 hafta boyunca haftada 3 gün antrenman yapmışlardır. Aerobik grup 4800 metre mesafeyi devamlı koşular ve anaerobik grup ise interval metoda göre antrenman yapmışlardır. Çalışma sonucunda; deney gruplarından aerobik grupta vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, istirahat kalp atım sayısı, istirahat diastolik ve sistolik kan basınçları, dikey sıçrama değerleri, vital kapasite, zorlu vital kapasite ve aerobik güç değerlerinde anlamlı artma tespit edilmiştir. Anaerobik grupta vital kapasite, zorlu vital kapasitelerinde artma, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, istirahat kalp atım sayısı, dikey sıçrama, diastolik kan basınçları, sistolik kan basınçları ve anaerobik güç değerlerinde anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Kontrol grubunun önceki ve sonraki parametrelerinde önemli bir değişiklik tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to search the effects of aerobic and unaerobic exercises to systems and body fat proportion of male university students. 45 healty male student from Dumlupinar university school of sports and education had attended. They divited into 3 groups; 15 aerobic, 15 unaerobic, 15 experiment gruop. All the students height, weight, fat, proportion, hearth pulse, diastolic and sistolic blood pressure, the 1 2 minute runnig distance, vertical jump degree, vital capasity, hard vital capasity, aerobic and unaerobic power degrees had been measured. Aerobic group had their trainnig 4800 m. Runnig and unaerobic group had their trainnig according to interval method. As a result of the study; İn the aerubic group a meaningful increase of weight, body fat proportion, hearth pulse, diastolic blood pressure, sistolik blood pressure, vertical jump, vital capacity, hard vital capasity and aerobic power degrees had been examina great change in the degrees of vital capacity and hard vital capasity had been noticed. A meaningful change in weight, body fat proportion, hearth pulse, vertical jump, diastolic blood pressure, sistolic blood pressure and unaerobic power degrees had not been noticed. In the control group there is not an important change between before and after parameters lo understand.