Hentbolculara uygulanan aerobik dayanıklılık ve kuvvet antrenmanlarının bazı fiziksel, fizyolojik ve biyomotorik özellikler üzerine etkinin araştırılması
The Impact of aerobic durability and the strength training on some physical, physiological and biomotorics: The case of handball
- Tez No: 125761
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAFAK GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZE17 Hentbolcuların yapmış olduğu antrenmanlarla performanslarını üst düzeye çıkartmaları amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda antrenman programı içerisinde önemli bir yeri olan aerobik dayanıklılık ve kuvvet antrenmanları önem arz etmektedir. Çalışmamızda hentbolculara uygulanan aerobik dayanıklılık ve kuvvet antrenmanlarının bazı fiziksel, fizyolojik ve biyomotorik özellikler üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızda, hentbol ve kontrol grubundan oluşan 24 erkek sporcu gönüllü olarak araştırma kapsamına alındı. Araştırmamızda sporculara fiziksel, fizyolojik ve biyomotorik testler, antrenman öncesi ve sonrası olmak üzere uygulandı. Hentbolcü gruba uygulanan antrenman öncesi test sonuçlarına göre, on haftalık aerobik dayanıklılık ve kuvvet antrenman programı yaptırılırken, kontrol grubuna da antrenman öncesi test sonuçlan değerlendirmeye alınmadan standart on haftalık antrenman programı uygulandı. Hentbol ve kontrol grubuna uygulanan antrenman öncesi test sonuçları arasında anlamlı fark bulunmazken (P>0,05), antrenman sonrası test sonuçları arasında anlamlı fark bulunmuştur (P0,05). Sonuç olarak, hentbolculara on hafta boyunca uygulanan aerobik dayanıklılık ve kuvvet antrenmanları fiziksel özelliklerden önkol çevre, göğüs normal çevre, göğüs maksimal inspirasyon, Quadriseps kontraksiyon, kalf eksitasyon çevre, triseps, pektoral, sunskapula, abdomen, Quadriseps ve kalf anlamlı (P0,05).
Özet (Çeviri)
vı ABSTRACT The training of the handball players is intended to increase the player's performance. In this fact, aerobic, durability and the strength training which have very important situations in the schedule of the training. In our study, we searched the effects of aerobic, durability and the strength training on some physical,physiological and biomotoric characteristics of the trainings. In the study, 24 male sportmen were included, all of whom took part in the study voluntarily, consisting of handball and control group. Physical, physiologick and biomotorik test were conducted on the participants before and after training. According to the pre-training test results from handball group, while weekly training programe was planned, 10-week training programe was conducted on the control group without assensing pre-training test result.Although there was no significant diffirence between the findings of the tests done on handball and control groups before training (P>0,05). This was not the case when the post-training test findings analyzed (P0,05). As a result, at the end of the ten weeks trainigs we can say that: forearmsurroundings, normal chest surroundings, maximum inspiration, Quadriseps contraction, kalf exitasion surroundings,triseps, pektoral, sunskapula, abdomen, Quadriseps ve kalf meaning (P0,05).