Avrupa Birliği sürecinde Türk polis teşkilatında yönetime katılım ve bir uygulama
Joining to management, in Turkish police organisation, in adaptation process to European Union, and a practice
  1. Tez No: 125775
  2. Yazar: ÖMER UÇARER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA DURMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde, Türk Polis Teşkilatı'nda da değişimlerin olması kaçınılmazdır. Bu bağlamda; Türk Polis Teşkilatı'nda yönetime katılımın, yeterli düzeyde uygulanamadığı görülmekte ve bu konuda sağlanacak gelişmelerin, çalışanlarda memnuniyeti artıracağı düşünülmektedir. Türk Polis Teşkilatı'nda yönetim ve yönetime katılımla ilgili kavramlar ve uygulama teknikleri üzerinde durulmuş. Türk Polis Teşkilatı'nda, Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde, demokratik bir yapıya sahip olabilmesi için, yapılması gerekli düzenlemeler göz önünde tutularak, incelemeler yapılmıştır. Yukarıda bahsedilen konuda araştırma yapmak üzere bir anket düzenlenmiştir. Araştırmanın evreni Afyon Emniyet Müdürlüğü çalışanları, örneklem ise birimlerden basit tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilen çalışanlardan oluşmaktadır. Araştırma hipotezlerini test etmek amacıyla korelasyon, Mesti ve tek yönlü Anova testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, Türk Polis Teşkilatı'nda yönetime katılımın sağlanabilmesi için, öncelikle çalışanların ve yöneticilerin katılımcılığı olumlu bir düzeyde benimsemesi gereklidir. Üst yönetim, sahip olduğu yetkileri astlarına devretmeli ve karar verme sürecinde görüş sormalıdır. Merkezden yönetim yerine, yerinden yönetim uygulanmalıdır. Bu şekildeki bir yaklaşımla; Polis Teşkilatı'na, katılımcılık anlayışı kazandırılacak ve halkla ilişkiler bağlamında; halkın, polis hakkındaki olumsuz kanaatleri de ortadan kaldırılacak ve halkın tam desteğini kazanacaktır. Bu şekilde, çalışanların ve halkın tam desteği ile, teşkilat, hem daha başarılı görev yapacak, hem de halkın devlete karşı memnuniyeti artacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In adaptation process to European Union, changing is unavoidable in Turkish police Organisation, too. At this context, it is appeared that, joining to management isn't put into practice sufficiently, in Turkish Police Organisation. And, it is thought that, improvements at this subject will increase the pleasure on staffs. It dwelled upon concepts about management and joining to management and practice technics, in Turkish Police Organisation. The researchs were maden by considering the arrangement which must be done in Turkish Police Organisation, to have a democratic structure, in adaptation process to European Union. At the inquiry was maden to make a research about the subject which mentioned above. The universe of research is being from Afyon Emniyet Müdürlüğü workers and the models are the staffs, which were chosen by coincidence method, from departmants. To test the hypothesis of the search, corelation, t-test and one side Anova test were used. According to the researchs findins, Comments were done, in respect of the rresults which obtained from findings evaluation. To obtaining the joining to management in Turkish Police Organisation, first, staffs and managers must appropriate joining at a positive level. Head managers must turn over the competence which they had, to subordinates and must ask their opinions in the process of making decision. Local management must be put into practise instead of central management. By an approach like this, joining understanding will be gained to Turkish Police Organisation and at the context of public relations, public's negative opinions about Police Organisation will be removed, too. And, Police Organisation will gain the complete support of the people. In this way, with the complete support of the members and the people, Organisation will, both work more successfully and pleasure of people to government will increase. «c«££5î2Kf