Avrupa Para Birliği'nin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri
Effects of European Monetary Union on Turkish economy
  1. Tez No: 125780
  2. Yazar: ÖMER KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Avrupa birliğine üye 12 ülke, 1.1.1999 tarihinde“kaydi para”olarak kullanıma giren 2002 yılında ise, fiili olarak dolaşıma çakan tek para“EURO”uygulamasına geçmiştir. Avrupa birliğine üye 12 ülkenin katılımıyla meydana gelen tek para uygulaması, Avrupa ve dünya ekonomisi için çok önemli bir gelişmedir. Tek para EURO'nun dünya para sistemine girmesi ile ulusal, mali ve ekonomik iş birliğinin yapısı büyük bir değişim trendine girmiştir. Avrupa birliği ülkeleri ile ilişkisi bulunan ülkeler, meydana getirilen tek para uygulamasından doğrudan veya dolaylı bir şekilde etkilenecektir. EURO'nun kullanımının, gümrük birliği gibi organik bir bağ ve jeopolitik yakınlığı bulunan Türkiye üzerinde orta ve uzun dönemde önemli etkiler yapacağı beklenmektedir. Parasal birlik, ticaretin %50 sinden fazlasını Avrupa birliği ile gerçekleştiren Türkiye'nin, dış ticaretini, rekabet gücünü ve mali sistemini etkileyecek önemli bir gelişmedir. Bu gelişmeden olumsuz etkilenmemek, fırsatlardan yararlanmak için gerek firmalar gerekse hükümet kanadı, gerekli stratejileri saptamaları gerekmektedir. Bu çalışmada, EURO'nun kaydi ve fiili olarak yürürlüğe girmesiyle Avrupa birliği bağlanımda, Türkiye'de yaşanan ve yaşanması muhtemel ekonomik ve ticari gelişmelerin ortaya konması amaçlanmıştır. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde, parasal birlik oluşturma yolundaki gelişmeler ile para birliği kavramının tanıtımı amaçlanmıştır. ikinci bölümde, para birliğinin Avrupa birliği üzerinde yarattığı ve yaratması muhtemel ekonomik gelişmeler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, Avrupa para birliği'nin Avrupa birliği ile gümrük birliği ve adaylık ilişkilerinde bulunan ve 2004 yılında tam üyelik müzakerelerini başlatmayı hedefleyen Türkiye'nin ekonomik yapısı üzerindeki etkileri incelenmiş, doğacak fırsatlar ile dar boğazlara dikkatler çekilmeye çalışılmıştır. Son kısımda ise EURO'nun Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin swot analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
vî ABSTRACT“EURO”had used as a“Bank Money”since 01.01.1999 and was put to circulation in 2002. 12 members of Europen Union put to circulation“EURO”as a monetary unit, The application of Single Currency with participation of 12 member country is very important development for Europe and World economy. As a result of put to circulation the single Currency“EURO”to world monetary system, the national, fiscal and economic cooperation have started big change process. A countries related to European Union's countries effected direct or undirect. From monetary unit the use of EURO will effect Turkey's economy in short and long time period. Because Turkey was entered customs union and close to Europe. Monetary union is importont development for Turkey's foreign trade, competitive power and fiscal system. Because over %50 of Turkey's foreign trade related to European Union. In this situation, firms and goverment need to develop some strategies for benefit from opportunities and escape from disadvantages. In this study, our aim that to explain some economic and commercial development in Turkey related to use of euro in Europea Union. This study have three main chapter. In first chapter, developments for monetary union and definition of monetary union concept was intented. İn second chapter, the exist and possible impact of monetary union on European Union was examined. In last chapter, European monetary union's effects on economic structure of Turkey was studied in European Union candidacy process and pointed out some possible.opportunities and threats. Finally, SWOT analysis was made about impact of EURO oh Turkey economy.