Sanal işletmelerde insan kaynakları yönetimi ve sanal bankacılık üzerine bir anket çalışması
The Virtual organization of human resources management and virtual bank on a public survey study
  1. Tez No: 125779
  2. Yazar: HALDUN SOYDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Dünya varolduğundan bu yana insanoğlunun oluşturduğu toplum yapısı çok hızlı bir şekilde değişime uğramıştır. Gerek teknolojik,bilimsel gerekse sosyolojik,kültürel açıdan bakıldığında toplumların geçmişten günümüze kadar çeşitli evrelerden geçerek köklü değişimlere uğradığını görebiliriz. Dolayısıyla toplumların yapısının durağan bir yapı olmadığını aksine her türlü değişime açık dinamik bir yapı olduğunu söyleyebiliriz. Çalışmamızın temelini bu değişim sürecinde örgütlerin yapılarındaki gelişmeler ve özellikle sanayi devriminden günümüze kadar örgüt yapılarının ne derece değişime uğradığı ve nasıl bir süreçten geçtiği oluşturacaktır. Sanayi toplumlarından bilgi toplumuna geçiş,bilgi toplumu sürecinin özellikleri,örgütlerin değişime uğramaktaki ana nedenleri ve bu nedenlerin ışığı altında küreselleşme,küresel rekabet fâktörleri,teknolojik değişim gibi temel öğelerde yaşanan gelişmeler ile örgüt yapısındaki yenilikler bilgi toplumu sürecinde büyük gelişmelere uğramış,bilgisayar devrimi ve internet ağının yaygınlaşması sonucunda örgüt yapılarında daha büyük yenilikler oluşmuştu. Bilinen klasik örgüt yapıları yerini sanal örgüt adı verilen ve bilgi iletişim teknolojisindeki gerçekleşen gelişmelerin bir ürünü olan örgüt yapılarına bırakmıştır. Sanal işletme kavramı sanal ofis,sanal market,sanal satış gibi kavramları da beraberinde getirmiştir. İnternet ağı üzerinden dünyanın her yerine aynı anda satış yapabilen ve kendine özgü dinamikleri olan bu işletme yapısı,dünyanın farklı yerlerinde farklı işletmelerde üretilen ürünleri birarada ağ üzerinden dünyanın herhangi bir yerine satış yapabilme gibi olanakları sağlamasıyla işletme anlayışında adeta bir çığır açmıştır. İşte bu işletmelerin yapıları, varoluş nedenleri,özellikleri,işlevleri ile bu işletmelerde insan kaynakları kavramının ne şekilde oluştuğu,insan kaynakları yönetiminde ortaya çıkan değişiklikler,yenilikler gibi kavramlar çalışmamızın içeriğini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The nature of man-made society has experienced very rapid change since the begining of the world. It can be seen either in terms of technological and sicientific or social and cultural aspeets that society has undergone drastic change by passing diffferent phase from ancient time to now. Therefore it would be stated that not only the nature of society is static but also open to the every kind of change. In the subject of our work, we evaluate the development of organization's behaviour observed in underlied change phase. Especially since the industrial revolutions would be answered that how the organization's behaviour has developed and what amount this development has occured. Under the effect of turning from industrial society to information society,the features of information society,the basic reasons of development in the behaviour of organizations;the basic elements such as globalization,globaI competetion factors,tecnno logical change,and innovtions of organizational behaviour with the has experienced drastic progress. Result of computer revolutions and increasing usage of internet this development has became much greater. The virtual organization which is the end-product of developments in informational technology takes the function of well-known classical organization structure. The notion of virtual organization birings some new tools such as cyber office,cyber centre,virtual purchase. This organization structure which is able to perform sales on time based on one common internet web. And this ability produced new dimension in the organization's mentality. Finally,the structers,the existence reasons features,functions of these organizations;the human resources problem,the new outcomes appeared in the management of human resources all construct the context of our studying.