Türkiye'deki KOBİ'lerin sorunları ve Kütahya çini sektörü üzerine bir uygulama
The Problems of SME's in Turkey and an application on tile sector in Kütahya
- Tez No: 125784
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAYRAM ZAFER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET KOBİ'ler gerek Türkiye'de gerekse tüm dünya ülkelerinde istihdam oranlarındaki payları, yatırımlar içindeki oranlan, toplam üretimdeki payları ve ihracattaki payları ile ülke ekonomilerine sağladıkları katkılardan dolayı önem arz eden konulardan biri olmaya devam edecektir. KOBİ'ler sosyal ve ekonomik sorunların çözümünde de önemli bir rol üstlenmektedirler. Küresel rekabet içerisinde Türkiye'deki KOBİ'lerin varolabilmesi için sürekli olarak yeni politika ve stratejilerin geliştirilmesi gerekmektedir. Türkiye'deki KOBİ'ler esnek üretim yapılan, yeniliklere yatkınlıkları, hızlı karar alabilme yetenekleri vb. gibi avantajlarını kullanarak küresel pazarlarda yer alabilirler. Kütahya'da faaliyet gösteren çini sektöründeki işletmeler, gerek yerel ekonomiye ve istihdama sağladıkları katkılardan gerekse çini sanatının kültürel bir miras olması açısından önem arz etmektedirler. Ülke kalkınması ve ekonomik büyüme için KOBİ'lerin teşvik edilmesi ve sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. Araştırmada çini işletmelerinin yönetim, finansman, üretim, pazarlama ve ihracatla ilgili işletme içi ve işletme dışı sorunlarının tespiti ve bu sorunların ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın ana kütlesini Kütahya'da faaliyet gösteren 210 çini işletmesi oluşturmaktadır. Örneklem bu işletmeler arasından basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiş 20 işletmeden oluşmakta olup veriler yüzyüze görüşme metodu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen bulgular İçerik Çözümleme Metodu ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, Kütahya'da faaliyet gösteren çini işletmeleri hammadde, pazarlama ve finansman konularında sorunlar yaşamaktadırlar. Kayıt dışı çalışan çini işletmeleri, fiyat istikrarsızlığına ve haksız rekabete yol açtıklarından kayıtlı çalışan çini işletmelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Çini sektöründeki KOBİ'lerin işbirliğine yönelik organizasyonlara yönelmemeleri, bu konudaki çalışmaların yetersiz oluşu bir başka ana sorun olarak tespit edilmiştir. Çini sektörünün yaşadığı sorunların çözümüne katkıda bulunabilecek kamu kurum ve kuruluşların bu konuda çözüm önerileri geliştirmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT SME's are important institutions for economies, with regards to their shares in employment rates, their proportion in investment and their shares in production and exports as well as the contribution they provide to economies, in Turkey and in all parts of the world. SME's play an important role in solving social and economic problems. New policies and strategies have to be developed continuously, in order for SME's in Turkey to survive in the global competition environment. The SME's in Turkey, can take place in global markets by using their advantages such as flexible production structure, their openness to innovations and their capability of quick decision making. The firms operating in tile sector in Kütahya are very important for the city as these institutions provide jobs for local people and provide support to the local economy. Moreover, tile art is important because it is a cultural heritage. SME's have to be encouraged and their problems need to.be solved for the country's development and for economic growth. In this study, we aim to detect and explain the internal and external problems of tile companies related to management, financing, production, marketing and exportation. The main body of the study focuses on 210 tile companies operating in the city of Kütahya. Our sample is formed of 20 companies which are selected by using the“Simple Random Sampling Method”and the datas are gathered by face to face conversation method. The findings are analyzed by content analysis method. According to the results of the analysis, the tile-companies operating in Kütahya have problems of raw material, marketing and financing. The unregistered tile companies effects registered tile companies negatively as they cause price instability and unjust competition. Another important problem of the SME's is that they do not incline towards cooperation and studies on this subject are not sufficient. Public enterprises should develop solution suggestions for these problems in order to contribute the SME's to solve them.